اخبار

گزارش خبری شورای اداری با حضور مرادنیا

تاکید استاندار کردستان جهت دعوت از سرمایه گذاران برای جهش و سرعت در توسعه سقز

استاندار کردستان بر تکریم ارباب رجوع و دعوت فرمانداران، شوراهای شهر و شهرداران از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف تاکید کرد.
تاکید استاندار کردستان جهت دعوت از سرمایه گذاران برای جهش و سرعت در توسعه سقز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، بهمن مرادنیا در ششمین جلسه شورای اداری شهرستان سقز در سالن اجتماعات دانشگاه پیام‌نور در ابتدای سخنان خود درگذشت دو جنگلبان و دو نفر از طرفداران محیط زیست را در حادثه آتش سوزی جنگلهای مریوان تسلیت گفت.
وی همچنین با تبریک روز کارمند یاد و خاطره شهدای کارمند و شهیدان رجایی و باهنر را گرامیداشت.
مرادنیا سپس اظهار کرد:باید برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی تلاش بیشتری از سوی مدیران و مجموعه مدیریت شهری انجام شود.
مرادنیا، راه حل کاهش بیکاری و تولید ثروت در استان را به کار گرفتن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: در شهرستان سقز نیروی انسانی کارآمد و سرمایه‌گذاران خوبی وجود دارد.
وی موضوع عمران شهری شهرستان را هم از نظر دور نداشت و گفت: شهرهای کردستان از حیث فضا و امکانات تفریحی و رفاهی ضعیف هستند و برای شهری فرهنگی مانند سقز زیبنده نیست که یک مجموعه فرهنگی نداشته باشد.
وی از شهردار و شورای شهر سقز خواست برای تغییر سیمای شهری حضور سرمایه‌گذاران را جدی دنبال کنند و ادامه داد: امروز منطقه ویژه اقتصادی بانه و شهرک های صنعتی در استان ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به وضعیت سقز گفت: سقز به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان کردستان با داشتن ظرفیت نیروی انسانی و ظرفیت های عظیم در حوزه معدن و فولاد نیازمند جهش در مباحث توسعه‌ای است.
مرادنیا، ایجاد کارخانه تولید آهن اسفنجی در سقز و تلاش در به ثمر رسیدن این طرح را امید بخش توصیف کرد و گفت: علاوه بر اجرایی شدن این پروژه تسریع در اجرای فرودگاه سقز که از مطالبات مردم است در دست پیگیری است و در این راستا وزیر راه و شهرسازی قول همکاری داده‌اند.
مرادنیا گفت: با توجه به موقعیت شهرستان سقز و شهرهای همجوار استان آذربایجان غربی و نزدیکی به مرز ایجاد این فرودگاه هم مهم و هم دارای توجیه اقتصادی است.
وی مردم شهرستان سقز را شایسته خدمت‌رسانی‌های بیشتر در همه بخش‌ها و از جمله حوزه سلامت خواند و گفت: امیدواریم با مساعد وزیر محترم بهداشت بیمارستان سقز نیز تا پایان سال آماده افتتاح شود.
استاندار کردستان در ادامه سخنان خود به ظرفیت‌های بالای شهرستان سقز در بخش کشاورزی نیز اشاره و افزود: امسال در حالی حرف از شکستن رکورد تولید گندم می‌زنیم که بیشترین اراضی استان دیم است و با تخصیص آب مناسب و مکانیزه شدن کشاورزی تحول بزرگی در توسعه کشاورزی و افزایش درآمد مردم روی خواهد داد.
مرادنیا همچنین به وعده‌های خود برای بازگشایی مرز سیف نیز اشاره کرد و گفت: وعده‌ای که به مردم داده شده است عملی خواهد شد اما همه باید بدانند که اتکای به مرز موقتی است و باید چاره‌ای اساسی برای تولید و درآمد مردم شهرستان اندیشیده شود.
مرادنیا در این جلسه آغاز بهره برداری همزمان از ۶٨ طرح گازرسانی به ارزش ۴۵ میلیارد تومان و همچنین در بخش کشاورزی افتتاح 6 طرح زنبورداری، یک واحد گاوداری ۳۰ راسی و پنج پست تلقیح مصنوعی و ۳۱ طرح آبیاری تحت فشار با اعتبار 16 میلیارد و 500 میلیون ریال را اعلام کرد.
ماموستا سید حسین حسینی، امام جمعه سقز هم در سخنانی بر تکریم مردم، کنترل بازار ، برخورد با احتکار کنندگان کالا و تلاش مسئولان برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری برای رفع بیکاری تاکید کرد.

45 کیلومتر راه روستایی آسفالت می شود
کامیل کریمیان سرپرست فرمانداری سقز هم عنوان کرد: در حوزه راه روستایی 306 کیلومتر راه روستایی به پیمان سپرده شده است که امسال 45 کیلومتر آن آسفالت می شود.
وی با بیان اینکه میزان آسفالت راه روستایی شهرستان سقز از میانگین استانی کمتر است اظهار کرد: یک پنجم اعتبارات توازن و تملک داریی های سرمایه ای شهرستان سقز به حوزه راه اختصاص داده شده است.
وی عنوان کرد: اصلاح مسیر سقز - بانه با حذف ترانشه ها و پیچ های خطرناک آغاز شده است و 8/1 کیلومتر راه سقز میران هم آسفالت می شود.
وی اعلام کرد: در حوزه راه سقز - دیواندره نیز مراحل پل آدینان در حال اتمام و و به زودی تابلو علایم و ایمن سازی این مسیر شروع می شود.
کریمان گفت: در مسیر سقز بوکان هم 10 کلیومتر بزرگراه در دست احداث است که امسال 7 کیلومتر آسفالت و تحویل می شود.
وی با اشاره به اهمیت کنار گذر گفت: به دلیل اهمیت ایمن سازی کنار گذر که از سوی راهداری و پلیس راه اعلام شده، این مسیر در دست ایمن سازی است.
وی پیرامون فرودگاه سقز هم اظهار کرد: دو پیمانکار در بحث ابنیه و جاده واریانت مشغول فعالیت هستند و پیمانکاری دیگر به زودی نسبت به تجهیز کارگاه اقدام می کند.
وی با اشاره به پیشرفت مناسب بیمارستان 235 تختخوابی سقز و بازدید وزیر بهداشت، گفت: ساخت این بیمارستان امسال تمام و عملیات تجهیز آن شروع می شود.
کریمیان در ارتباط با تلاش برای توسعه بیمارستان تامین اجتماعی هم گفت: مراحل توسعه این واحد درمانی در زمینی به متراژ بیش از 3 هزار مترمربع آغاز و پیشرفت مناسبی دارد.
کریمیان با اشاره به وجود 3 سرمایه گذار خارجی در شهرستان سقز ادامه داد:کارخانه های ذوب آهن صاحب، کارخانه سیگار و معدن های طلا در قُلقُله فعال است.
وی حوزه معادن را از ظرفیت های مهم برای سرمایه گذاری برشمرد و بیان کرد: عکس برداری های هوایی اخیر در بحث شناسایی ظرفیت های معدنی بسیار مهم و امید بخش بود.

116 طرح گازرسانی افتتاح و  214 طرح جدید کلنگ زنی می شود
احمد فعله گری، مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان هم اظهار کرد: در هفته دولت 116 طرح افتتاح و  214 طرح جدید گازرسانی کلنگ زنی می شود که شامل عملیات اجرایی گازرسانی به 107 روستای جدید و 97 واحد صنعتی است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز هم با ارائه گزارشی از وضع کشاورزی گفت:همزمان با سومین روز هفته دولت، 53 طرح کشاورزی در شهرستان سقز 
محمد نافع علایی نیا گفت: با اجرای این طرح ها اشتغالزایی و تثبیت شغل مستقیم و غیر مستقیم برای 87 نفر را فراهم می کند.
وی با اشاره به کسب رتبه برتر در اجرای آبیاری های مدرن توسط جهاد کشاورزی سقز یادآور شد: شهرستان سقز در سال 1396 در اجرای آبیاری تحت فشار و بهینه سازی مصرف آب با یک هزار و 83 هکتار عملیات اجرایی و جذب و توزیع 60 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض دولتی از محل اعتبارات ملی بالاترین عملکرد را در سطح استان کردستان به خود اختصاص داده است. 
وی تاکید کرد: برای سال جاری نیز اعتباری بیش از 125 میلیارد ریال به صورت بلاعوض برای مدرن کردن سیستم های آبیاری و بهینه سازی مصرف آب در اراضی کشاورزی این شهرستان منظور شده است.
وی تخصیص آب در بخش کشاورزی را باعث ایجاد تحول اساسی در شهرستان سقز برشمرد. 
در ادامه با حضور استاندار کردستان، کارمندان نمونه شهرستان سقز تجلیل شدند.

 

بازدید [ 357 ]