اخبار

فرماندار سقز:

بهره مندی از اینترنت پرسرعت، مطالبه جدی روستائیان است

کامیل کریمیان، فرماندار ویژه شهرستان سقز روز یکشنبه در نشست با مدیران کل مخابرات و ارتباطات و فناوری و اطلاعات کردستان و تنی چند از معاونان این سازمان ها، خواستار تلاش این ادارات کل برای بهره مندی بیشتر روستائیان از اینترنت پرسرعت شد.
بهره مندی از اینترنت پرسرعت، مطالبه جدی روستائیان است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، کریمیان همچنین تقویت زیرساخت ها برای آنتن دهی مناسب تلفن همراه، رفع مشکل هم پوشانی تلفن ثابت شد.
وی با اشاره به تعداد زیاد روستاها و گستردگی بخش های شهرستان بر تسریع در سازکار مناسب جهت بهره مندی روستائیان از پوشش مناسب تلفن همراه به ویژه در بخش های امام و سرشیو و روستاهای جاده سوته – بانه از جمله؛ میگ و سیانزار تاکید کرد.

نماینده مردم سقز و بانه: برخورداری روستاهای کردستان از اینترنت پرسرعت مطلوب نیست
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تاثیر فناوری به ویژه اینترنت بر زندگی مردم، برخورداری از اینترنت پرسرعت را از مطالبه های جدی موکلان خود در این دو شهرستان برشمرد.
بهزاد رحیمی با اشاره به قوانین موجود در حوزه برنامه ششم توسعه مبنی بر ضرورت بهرمندی 80 درصد از روستاها از اینترنت پرسرعت برای ارائه خدمات الکترونیکی تصریح کرد: استان کردستان و به ویژه شهرستان های سقز و بانه فاصله زیادی با وضع مطلوب دارد و رسیدن به مطلوب ها، باعث افزایش  رضایتمندی مردم می شود.
رحیمی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به آموزش در بستر الکترونیک و فضای مجازی در روستاها بر تسریع در اجرای برنامه های لازم وزارت ارتباطات و زیرمجموعه های این وزارتخانه در استان تاکید کرد.
وی همچنین افزایش قیمت بسته های اینترنت اپراتورهای کشور را باعث افزایش نارضایتی مردم عنوان کرد.

اجرای 3900 کیلومتر فیبرنوری روستایی در کردستان
مدیر کل مخابرات استان کردستان هم با بیان اینکه ارائه سرویس های با کیفیت اینترنت در زندگی بهتر مردم تاثیر گذار است، به اقدام های این اداره کل اشاره و اظهار کرد: در حوزه افزایش پنهای باند اینترنت و فیبر نوری گام های خوبی در کردستان برداشته شده است.
آزاد حکمت افزود: بیش از 3900 کیلومتر فیبرنوری روستایی در استان کردستان برای ارائه خدمات مطلوب اجرا شده است.
وی با اشاره به تفکیک وظایف اداره کل مخابرات با اداره کل ارتباطات، بیان کرد: قطی ارتباط، عدم آنتن دهی و هم شنوایی، جزو وظایف مخابرات است.
وی ادامه داد: برای ارائه خدمات در روستاهایی که امکانات و بسترها فراهم است، جزو وظایف مخابرات و در غیر اینصورت اگر بسترهای ارائه خدمات فراهم نیست در حوزه این اداره نمی باشد.
حکمت در ارتباط با اقدام های انجام شده در دولت تدبیر و امید در کردستان گفت از سال 92 به بعد ظرفیت شبکه انتقال مخابرات 52 برابر افزایش یافته است ولی چون سطح استفاده بالا رفته این میزان کافی نیست، در تلاشیم بسترهای لازم برای افزایش سطح خدمات را ارتقا دهیم.
وی بیان کرد: در حال حاضر 270 هزار مشترک تلفن همراه در سقز وجود دارد و همچنین 61 روستا دارای اینترنت آی دی اس ال و  61 روستا دارای اینترنت پر سرعت است.

ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در استان در حال حاضر 78.74 درصد است
مدیر کل ارتباطات و فناوری و اطلاعات کردستان هم با تشریح آمار شاخص ها بیان کرد: هم اکنون 2 میلیون و 118 هزار خط تلفن همراه در استان وجود دارد که بیشتر از آمار جمعیت کردستان است.
فردین سعیدی افزود: ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در استان در حال حاضر 78.74 درصد است که قبل از سال 92 این میزان 16.37 درصد بود.
سعیدی ادامه داد: پیش از آغاز به کار دولت یازدهم و دوازدهم، یک هزار کیلومتر فیبر نوری در استان اجرا شده بود که این میزان الان 2544 کیلومتر که 850 کیلومتر آن فقط در سال گذشته اجرا شده است.
 وی با اشاره به ضرورت برخورداری مدارس شهرها و روستاها از اینترنت پرسرعت بیان کرد: برای این مهم در سه سطح برنامه ریزی انجام شده است که تمام مدارس شهری از این امکان بهره مند و روستاهایی که دارای بسترهای لازم هستند از اینترنت پرسرعت استفاده خواهند کرد.
سعیدی همچنین با اشاره به هزینه های وزارت ارتباطات در دوران کرونا برای ارائه خدمات اینترنت رایگان عنوان کرد: ارائه فیبر نوری رایگان به دانشگاه ای استان از دیگر برنامه ای وزارتخانه است.
وی کوهستانی بودن منطقه، سرقت تجهیزات مخابراتی در استان، عقب افتادگی ها قدیم استان و سرعت و شتاب توسعه فناوری اینترنت را از دلایل عدم توان پاسخگویی وزارت ارتباطات به نیازهای مردم در استان برشمرد.

 

بازدید [ 67 ]