اخبار

برگزاری پنجمین همایش کتابداران کتابخانه های عمومی غرب کشور در سقز

پنجمین همایش کتابداران کتابخانه های عمومی غرب کشور در شهرستان سقز برگزار شد و شامگاه پنجشنبه به کار خود پایان داد.
برگزاری پنجمین همایش کتابداران کتابخانه های عمومی غرب کشور در سقز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، دبیر انجمن این همایش و عضو هیات مدیره انجمن زانست سقز  روز پنجشنبه در آئین آغاز به کار این برنامه در سالن دکتر محمد فاضلی دانشگاه آزاد اسلامی سقز گفت: این همایش توسط انجمن هیوای زانست سقز با هدف واکاوی و تحلیل وضعیت کتابخانه های عمومی، نقش و وظیفه کتابدار در توسعه و ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی، بهره گیری از کتابخانه های عمومی در راستای ارتقای سطح آگاهی اجتماعی با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان برگزار شد.
حسن رحیمیان افزود: توسعه اجتماعی و نحوه ارتباط آن با اداره کتابخانه های عمومی، تاثیر کتابدار و کتابخانه در بالا بردن سطح آگاهی جامعه، آسیب شناسی نمایشگاه های کتاب در کردستان، همبستگی میان کتابخانه و خانواده و راه های تحکیم و تقویت آن، جایگاه کتاب و کتابخانه در مدارس و نگرش معلمان و دانش آموزان به این مقوله از جمله محورهای این همایش بود.

وی اضافه کرد: نقش زبان مادری در بهبود و ارتقای سطح کتابخوانی در کتابخانه های عمومی، بررسی و تحلیل مشکلات و موانع فراروی فعالیت کتابخانه های عمومی از دیگر محورهای این همایش بود.
در این همایش کامیل کریمیان، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار سقز هم بر نقش انجمن های مردم نهاد در ترویج فرهنگ وبه ویژه فرهنگ مطالعه تاکید و اظهار کرد:تلاش برای تقویت فرهنگ کتابخوانی از مواردی ضروری است که باید از مهد کودک ها و مدارس ابتدایی شروع کرد.
در ادامه این همایش، دکتر حسین محمد زاده، دکترای جامعه شناسی، مقاله ای با عنوان کتاب، مطالعه و پیامد آن، عادل کریمی، مقاله ای با عنوان کتاب و ذهن؛ ترس از نوشتن و خواندن به زبان کردی ارائه کرد.
حق دسترسی کتابخانه های عمومی به منابع اصلی ، توسط رضا شجیعی به زبان کردی، موانع فرهنگی کتابخوانی و تاثیر نظام آموزشی بر سرانه و میزان مطالعه کتاب در میان دانش آموزان و معلمان و گشترش فرهنگ کتابخوانی توسط دکتر خالد توکلی، امکان یا امتناع بومی کردن علوم انسانی توسط فرهاد بیانی، مدرنیسم کُردی و فرایند توسعه انسان کُرد به زبان کردی توسط عبدالخالق جلیل نژاد، خوانش کتاب به مثابه اندیشه ورزی توسط جلال حاجی زاده از دیگر مقاله هایی بود که در این همایش ارائه شد.
در این همایش همچنین مطالبی پیشنهادی توسط مسئولان انجمن ایزیریتو و حامی در راستای تقویت امور مدیریتی کتابخانه های عمومی و روستایی ارائه شد و فرزاد اخوت از فعالان حوزه کتاب تجربیات خود پیرامون نحوه علاقه مند کردن مردم به مطالعه برای حاضران ارائه داد.
برپایی نمایشگاه کتاب با تخفیف 15 درصد ، اجرای موسیقی کردی، بیت و شمشمال و سرود توسط کودکان از دیگر برنامه های این همایش بود.
این همایش توسط انجمن هیوای  زانست سقز  با همکاری اداره کتابخانه های عمومی، دانشگاه آزاد اسلامی، فرمانداری، شهرداری و آموزش و پرورش، انجمن های حامی و ایزیرتو برگزار شد.


بازدید [ 177 ]
برچسب ها