اخبار

برنامه ریزی برای خرید تضمینی طلای زرد / گندم؛ اتفاق بزرگ اقتصادی شهرستان سقز

فرماندار سقز بر بسترسازی لازم مراکز خرید گندم برای خرید این محصول از کشاورزان در تیرماه تاکید کرد.
برنامه ریزی برای خرید تضمینی طلای زرد / گندم؛ اتفاق بزرگ اقتصادی شهرستان سقز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، کامیل کریمیان در جلسه کمیته خرید گندم بر جلوگیری از خرید گندم تاریخ گذشته و سال های قبل و بهداشتی بودن مراکز خرید گندم تاکید کرد.
کامیل کریمیان همچنین بر استقرار عوامل تشخیص و ذیحساب، عوامل آزمایشگاهی و سایر عوامل در تمامی مراکز خرید در ایام خرید، تصریح کرد.
وی با اشاره به اهمیت گندم به عنوان محصولی راهبردی،  عنوان کرد: بایستی تمامی دستگاه های اجرایی و انتظامی در راستای تسهیل در روند خرید گندم تضمینی تلاش کنند.
معاون رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز هم گفت:93 هزار و 700 هکتار از زمین های کشاورزی زیر کشت گندم رفته که 84 هزار هکتار آن دیم و بقیه کشت آبی است.
محمد نافع علایی نیا، اظهار کرد: پیش بینی می شود امسال 160 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.
وی بیان کرد: در راستای برداشت محصول با کیفیت، امسال در سطح 11 هکتار از زمین های کشاورزی، مبارزه با سن مادر و در سطح 28 هزار هکتار مبارزه با علف های هرز انجام شد.
مدیر کل تعاون روستایی استان کردستان هم گفت: در سال گذشته، مراکز خرید تعاون روستایی سقز بعد از بیجار بیشترین گندم را از کشاوزان خرید کرده اند.
پیمان اسکندری بیان کرد: سال گذشته این مراکز در شهرستان سقز 97 هزار تُن و در بیجار 141 هزار تُن محصول را از کشاورزان خریداری کردند.
صادق بهزادی، رئیس اداره تعاون روستایی سقز هم بر بستر سازی مراکز خرید و تامین اینترنت مرکز خرید قشلاق پل در بخش سرشیو سقز، تامین سوخت کامیون ها و کمباین ها، پرداخت سریع و به موقع پول گندمکاران، تناسب کرایه حمل کامیونداران با بُعد مسافت تاکید کرد.
مدیر نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی استان کردستان هم با بیان اینکه پیش از سال 92 گندم مورد نیاز کشور از طریق کشورهای دیگر به ایران وارد می شد عنوان کرد: با تدبیر دولت تدبیر و امید از سال 92 به بعد، کشور در زمینه تولید گندم به خودکفایی رسید.
جمال صالحی عنوان کرد: خرید گندم بر اساس سهمیه پهنه بندی است و با توجه به اینکه تاکنون 2 میلیارد و 300 هزار تُن گندم در کشور خریداری شده است مبنا بر این است که پول خرید گندم در یک مرحله به گندمکاران پرداخت شود.
صالحی با اشاره به اهمیت گندم به عنوان یک محصول راهبردی و امنیت غذایی، عنوان کرد: مراکز خرید موظف به گندم سال های قبل و گندم وارداتی نیستند.
وی قیمت تضمینی هر کیلو گندم را 1700 تومان اعلام و عنوان کرد: با توجه به اینکه کردستان، آخرین استان در بحث خرید گندم است، امیدواریم پول خرید گندم در یک مرحله پرداخت و در صورت عملی نشدن، این تاخیر با پرداخت بیشتر از سوی دولت جبران شود.
وی خواستار توجه مراکز خرید به هشدارهای هواشناسی، بحث آتش سوزی و اطفای آتش، کالیبره کردن باسکول های خرید، عدم بلوکه کردن پول کشاورزان از سوی بانک، پرداخت مطالبات کامیونداران، تخلیه و انبار گردانی مراکز خرید به ویژه سیلوها قبل از خرید گندم تامین کامیون و تشکیل کمیته تعیین نرخ حمل تاکید کرد.
در این جلسه، نمایندگان شرکت های حمل و نقل خلیج فارس و آبادان، معاونان سازمان های جهاد کشاورزی وصنعت، معدن و تجارت استان کردستان، سیلوداران بخش خصوصی و جمعی از مدیران شهرستانی هم حضور داشتند.


بازدید [ 177 ]