اخبار

بخش دوم معرفي شهداي ارتش در سقز

مقدمه:شهرستان سقز 611 شهيد، 866 نفر جانباز و 136 آزاده تقديم ايران اسلامي كرده است. بر اساس اعلام واحد ايثارگران تيپ 228 ارتش 94 تن از شهدا جزو شهداي ارتش هستند. در دومين بخش از مطلب شهداي ارتش جمهوري اسلامي ايران در شهرستان سقز، كه به همت واحد ايثارگران تيپ 228 ارتش ، گردآوري شده است، 10 شهيد معرفي شده است.
بخش دوم معرفي شهداي ارتش در سقز

شهید احمد باز الهی
شهید احمد باز الهی در پنجم خرداد ماه سال 1315 هجری شمسی در شهرستان سقز دیده به جهان گشود. دوران کودکی را در دامان پدر و مادرش که امان الله و عزت نام داشتند سپری کرده و سپس راهی مدرسه شد.
تحصیلات خود را تا مقطع سیکل ادامه داد و سپس به سنت حسنه ازدواج عمل نمود و صاحب سه فرزند (یک پسر و دو دختر) گردید و بعد ازآن به استخدام ارتش درآمد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فعالیت خود در ارتش ادامه داد و سرانجام در تاریخ دوم شهريور ماه 1358 در سقز و در حین درگیری با نیرو های ضد انقلاب از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.
پیکر مطهر آن شهید گرانقدر در گلزار شهدای شهرستان سقز به خاک سپرده شد.

شهید حسن برضایی 
شهید حسن برضایی در سال 1333 در دامان پدر و مادری دلسوز و مهربان در شهرستان سقز پا به عرصه وجود نهاد. پدرش عبداله و مادرش خدیجه نام داشت.وی دوران طفولیت را پشت سر گذاشت و سپس راهی مدرسه ،تحصیلات خود را تا پنجم ابتدایی به پایان رسانید. او پس از سپری نمودن دوره ابتدایی به یاری پدر در امور کشاورزی شتافت تا بتواند از این راه باری را از دوش پدر کم کند.حسن با رسیدن به سنن جوانی به منظور عمل به سنت نبی اکرم اقدام به ازدواج نمود. شهید برضایی در سال های دفاع مقدس ملت ایران در برابر استکبار، به ندای رهبری و ولی زمان خویش لبیک گفت و جهت دفاع از آرمان های انقلاب و ادامه دادن راه خونین شهدا در سال 1366 ازطریق ارتش جمهوری اسلامی ایران عازم خدمت مقدس سربازی گردید.سرانجام آن شهید گرانقدر در 18 اسفندماه 1367 در عملیاتی در منطقه شرهانی در 65 کیلومتری جنوب‌شرقی شهر دهلران  به دست مزدوران بعثی به شهادت رسید و پیکر مطهرش از دیدگان همه مخفی ماند و عنوان جاوید الاثر را برای خود برگزید. 

شهید خالد جانه ای 
شهید خالد جانه ای در هفتم تیر ماه 1343 هجری شمسی در شهرستان سقز  در خانواده معتقد و با ایمان پا به عرصه وجود نهاد. سایه پدر بر سر او دوامی زیادی نداشت و در همان کودی پدر خویش را از دست داد و پس از فوت پدرش زندگی خود را تحت سرپرستی عمویش سپری نمود. در سن هفت سالگی جهت فراگیری علم و دانش راهی مدرسه شد و تحصیلات خود را تا پایان مقطع متوسطه ادامه داد.او همانطور که در تحصیل علم از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار بود در کار کردن و تامین مایحتاج خانواده نیز بسیار تلاش می کرد. خالد از زمان کودکی تا هنگام شهادت به عنوان فردي مومن و امين مردم شناخته مي شد و همین سبب توانست در بين مردم، شهرت و محبوبیت فراوانی پیدا کند و آن قدر به انقلاب و امام علاقه مند بود که پس از اخذ دیپلم و بدون اطلاع خانواده جهت انجام خدمت سربازی ثبت نام نمود و داوطلبانه از طریق ارتش جمهوری اسلامی ایران راهی خدمت مقدس سربازی شده و به اهواز منتقل گردید. وي پانزده ماه از خدمت خود را صادقانه به دفاع از حیثیت و شرف اسلام کشور پرداخت و با حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل به دفاع از مملکت خویش همت گمارد. خالد، شهادت را تنها راه رسیدن به معشوق ابدی خود می دانست و سرانجام در حالی که پانزدهمین ماه از خدمت خویش را پشت سر می گذاشت،در تاریخ 25 اسفندماه 1363  بر اثر بمباران هوایی دشمن بعثی به آرزوی دیرینه اش که شهادت در راه حق بود دست یافت و پیکر مطهرش در شهرستان سقز به خاک سپرده شد.

شهید رشید بایزید پناه 
شهید رشید بایزید پناه در اولین روز از سال 1359 هجری شمسی در روستای ترجان از توابع شهرستان سقز پا به عرصه گیتی نهاد. وی پس از سپری نمودن دوران طفولیت به دلیل وجود مشکلات فراوان از تحصیلات محروم ماند و در کنار پدر به کارهای کشاورزی مشغول گردید تا بتواند از طریق کسب روزی حلال مایحتاج خانواده را برآورده کند و لبخند شادی را بر چهره آنان نمایان سازد. رشید در سال 1377 عازم خدمت مقدس سربازی در ارتش جمهوری اسلامی ایران گردید و در طول خدمت خالصانه خویش در راستای پیشبرد اهداف و آرمان های انقلاب و حراست از مرزهای میهن اسلامی از هیچ کوششی دریغ ننمود. این فرزند برومند اسلام پس از ایثار و رشادت های فراوان ، در منطقه مهران بر اثر انفجار مین ، دعوت حق را لبیک گفته و در  19 دي ماه 1378به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر مطهر آن شهید گرانقدر در روستای قُلقُله از توابع شهرستان سقز به خاک سپرده شد.

شهید رئوف جبرئیلی
شهید رئوف جبرئیلی در پنجم خرداد ماه سال 1345 هجری شمسی در دامان خانواده ای معطر به رایحه دل انگیز بوستان حقانیت الهی و خاندان نبی اکرم (ص) در روستای کیسه لان از توابع گل تپه شهرستان سقز دیده به جهان گشود و با آفتاب وجود نورانی خویش کاشانه پدری را فروزان ساخت . وی پس از به پایان رسیدن دوران خردسالی راهی مدرسه شد. اما پس از گذشت سه سال و اتمام سال سوم ابتدایی به دلیل نبود امکانات از ادامه تحصیل بازماند و در کنار پدر به کار کشاورزی و کارگری پرداخت.آن شهید ارجمند از کار و تلاش روزمره احساس خستگی نمی کرد و همچون کوهی استوار در برابر ناملایمات زندگی، متین و پابرجا پیش می رفت و با توکل بر خداوند بی همتا هیچگونه نشانه ای از عجز و ناتوانی از وي نمايان نبود.
وي سپس به خدمت مقدس سربازی اعزام و دوران آموزشی خود را در شاهرود سپری كرد. با پایان یافتن دوره آموزشی به منظور ایفای وظیفه خطیر سربازی و دفاع از کشورش به گردان 146 تیپ 55 هوابرد شیراز منتقل و عازم منطقه سومار گردید. شهید نهایت توان خود را جهت ایفای رسالت خطیر سربازی و دفاع از کیان میهن اسلامی مبارزه با متجاوزان جنایت پیشه به کار گرفت و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی نمود . سرانجام آن شهید گرانقدردرسال 1366 درعملیاتی در منطقه سومار در اثر اصابت ترکش و خمپاره نیروهای بعثی عراق به بهترین و والاترین مقام یعنی شهادت در  راه حق تعالی مفتخر گردید و پیکر مطهرش در گلزار شهدای سقز آرام گرفت.

 شهید سید ابراهیم حسینی
در 30 شهريور ماه 1345 در روستای کانی سید شکره از توابع شهرستان سقز از مادری به نام سیده فاطمه متولد گردید و پدرش سید محمد امین از بزرگان روستا به حساب می آمد.
سید ابراهیم پس از گذراندن دوران طفولیت راهی مدرسه شد و تحصیلات خود را تا پنجم ابتدایی پشت سر گذاشت و سپس به یاری خانواده در امر کشاورزی پرداخت.
پس از آغاز جنگ تحمیلی، راهی خدمت مقدس سربازی شد و به نبرد با دشمنان بعثی و دفاع از اسلام و کشور پرداخت.
سرانجام آن شهید گرانقدر در تاریخ 28 تيرماه 1366 در جبهه سومار بر اثر اصابت ترکش خمپاره مزدوران بعثی دعوت معبودش را لبیک گفت و به شهادت رسید.
پیکر مطهر شهید حسینی در گلزار شهدای شهرستان سقز آرام گرفت و مزارش زیارتگاه عاشقان و دلباختگان گردیده است.

شهید سید انور حسینی 
شهید سید انور حسینی در چهارم تيرماه 1345  هجری شمسی در خانواده ای متدین و مذهبی در روستای قلعه کهنه از توابع شهرستان سقز پا به عرصه وجود نهاد و با تولدش غنچه های شادی را بر روی شاخه های زندگی پدر و مادر خویش شکوفا ساخت.
سيد انور جهت کسب علم راهی سقز شد و تحصیلات خود را تا پایان مقطع متوسطه با موفقیت پشت سر گذاشت.
سرانجام شهید سید انور حسینی در 16 خرداد  1365در منطقه جزیره مجنون پس از چندین ساعت مقاومت و پایداری در مقابل دشمن، دعوت حق را لبیک گفته و به فیض شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در گلزار شهدای شهرستان سقز به خاک سپرده شد.

شهيد سيد يوسف حسيني
شهيد سيد يوسف حسيني در اولين روز بهار سال 1343 در روستاي احمد مرده سقز ديده به جهان گشود و در دامان پدر و مادري دلسوز و مهربان بزرگ شد.
سيد يوسف پس از گذراندن دوره كودكي به منظور كسب علم و دانش، راهي مدرسه شد و با وجود مشكلات فراوني كه سر راه داشت تحصيلات خود را كه همزمان با نهضت اسلامي مردم ايران بود تا مقطع ديپلم ادامه داد.
پس از اخذ مدرك ديپلم، روانه خدمت مقدس سربازي در ارتش جمهوري اسلامي گرديد و در لشكر 21 حمزه مشغول خدمت شد.
سرانجام آن شهيد گرانقدر در تاريخ هشتم فروردين 1367 در حين نبرد با رژيم بعثي عراق در منطقه نهر عنبر جاويد الاثر گرديد و جسمش هيچگاه به خانه بازنگشت تا همچنان پدر ومادرش چشم به راه او باشند.

شهید عثمان حمزه ای

شهید سرباز وظیفه عثمان حمزه ای در سوم تيرماه سال 1345 در خانواده ای مذهبی در سقز دیده به جهان گشود.
وی پس از دوره کودکی مشغول به تحصیل گردید و در کنار تحصیل به یاری خانواده در امر کشاورزی نیز پرداخت. 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و وقوع جنگ تحمیلی و دعوت امام خميني( ره) از جوانان کشور جهت اعزام به جبهه و خدمت سربازی در تاریخ 20/03/1365 به لشکر 21 حمزه معرفی و در رسته پیاده آموزش دید.
شهید حمزه ای در طول خدمت سربازی همیشه مطیع و فرمانبردار فرماندهان خود بود و از زیر هیچ فرمانی شانه خالی نمی نمود تا اینکه در 28 آذرماه 1366در حین اجرای عملیاتی که توسط یکی از یگان های عملیاتی لشکر 21 حمزه انجام می گردید به درجه رفیع شهادت نائل آمد و هم اکنون مرقد وی در شهر سقز از افتخارات آن دیار می باشد.

شهید محمد رحیم جراحی باغچله
شهید محمد رحیم جراحی در 12 شهريور ماه 1342 هجری شمسی در سقز در یک خانواده روستایی که پربار از شناخت مذهب و تدین به اسلام و قران بود، متولد شد. بعد از اینکه رحیم به سن دو سالگی رسید، خانواده اش تصمیم به مهاجرت به شهر گرفتند چرا که در آن هنگام تمام زمین های کشاورزی در تسخیر خان ها قرار داشت و روستاییان مزد زحماتشان را بر اساس حق و حقوق خود نمي گرفتند.
شهید جراحی تا مقطع راهنمایی به تحصیلات ادامه داده و از آن پس به دلیل شروع فعالیت های انقلاب و آشوبی که توسط ضدانقلاب در منطقه بر پا شده بود از ادامه تحصیل بازماند.او جوان پرشور و نشاط و فعالی بود و از آنجا که پدرش را در کودکی از دست داده بود سخت به کار مشغول بود و ازصبح تا شب همرا با برادر بزرگش به کار و فعالیت می پرداخت تا بتواند احتیاجات خانواده اش را برطرف نماید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود مشکلات فراوانی که در زندگی خودش وجود داشت خیلی اوقات به عنوان داوطلب بهیاری رزمندگان در دفاع از شهر و کشور در مقابل نیروهای بعث عراق و منافقین می پرداخت.وی به خاطر اینکه درد محرومیت و فقر را باتمامی وجود از همان کودکی لمس کرده بود دائما در فکر کمک و دستگیری ازفقرا بود. شهید جراحی به عنوان سرباز وظیفه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1364 به تهران رفت و بعد از اینکه دوره آموزشی را در تهران به پایان رساند به منطقه عملیاتی دهلران و زبیدات اعزام شد. سرانجام ان شهید گرانقدر پس از مجاهدت و رشادت های فراوان در 28 اسفندماه 1366 در منطقه عملیاتی نهر عنبر در دهلران بر اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن بعثی از ناحیه هر دو پا مجروح شده و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
پیکر مطهر آن شهید در گلزار شهرستان سقز به خاک سپرده شد.

بازدید [ 260 ]