اخبار

معاون استاندار:

با کمک تئاتر می توان سهم هنرمندان کُردستان را از تولیدات فرهنگی بالا بُرد

معاون هماهنگى امور اقتصادى و توسعه منابع استاندار كردستان گفت: با کمک تئاتر می توان سهم هنرمندان کُردستان را از تولیدات فرهنگی بالا بُرد.
با کمک تئاتر می توان سهم هنرمندان کُردستان را از تولیدات فرهنگی بالا بُرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، حسین فیروزی در آئین اختتامیه چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز در تالار باغ ونوس اظهار کرد: تئاتر هنر درست شنیدن، مدارا و تحمل است و اولین اصل در گفتگو و مدارا شنیدن است و هنر تئاتر این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد.
وی اضافه کرد:جشنواره تئاتر کُردی کاروانی است که حرکت آن از سال 78 آغاز شده و امیدواریم در آینده شاهد رشد وشکوفایی هر چه بیشتر این رویداد فرهنگی هنری باشیم.
او با بیان اینکه قدردان زحمات و تلاش های هنرمندان و هنردوستان هستیم، اضافه کرد:استادان این عرصه از جمله قطب الدین صادقی و علی ظفر قهرمانی نژاد از افتخارات کُردستان هستند.
فیروزی ادامه داد:برای استفاده مناسب از هنر نمایش در کردستان باید این هنر از پایه و از تئاتر دانش آموزی و دانشجویی مورد توجه قرار گیرد.
او با اشاره به برگزاری و استقبال مناسب از اجراهای نمایش این دوره از تئاتر کُردی در سقز عنوان کرد:سقزی ها نشان دادند در عرصه فرهنگ و هنر نیازمند کار و تلاش مسئولان هستند و باید به مصارف فرهنگی مردم این شهر بیشتر توجه شود.
وی با اشاره به اهمیت ساخت سالنی برای اجرای برنامه های فرهنگی هنری اعلام کرد: 18 میلیارد ریال برای احداث مجتمع فرهنگی در سقز توسط فرمانداری در نظر گرفته شده است.
فرماندار سقز هم با بیان اینکه  تئاتر یک نمایش زنده است وکسانی که این هنر را اجرا می کنند انسان های خلاق و هنرمند ونوآور هستند، گفت: تئاتر کُردی بِرَند این شهرستان است.
علی اکبر ورمقانی با عنوان اینکه برنامه های فرهنگی هنری از جمله تئاتر نقش مهمی در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد، اظهار کرد:به تمامی کسانی که با زبان هنر به ویژه  تئاتر در راه اعتلای فرهنگ ایران و کردستان می کوشند، تبریک می گویم.
وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر کُردی سقز با همکاری استانداری کردستان و نماینده مردم در مجلس در تقویم وزارت ارشاد ثبت خواهد شد، افزود: تئاتر کُردی باید بین المللی شود و با ایجاد زیرساخت های شهرستان سقز ازجمله فرودگاه این را میسر خواهد شد.
سردار دوغی، رئیس شورای اسلامی شهر سقز هم گفت: فرهنگ زیربناست و برای کارهای فرهنگی تا جایی که در توان داریم هزینه خواهیم کرد.
همچنین مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جشنواره تئاتر کُردی سقز را قرائت کرد که در بخشی از پیام سید عباس صالحی آمده بود: تئاتر کُردی یک حرکت اصیل برای بیان فرهنگ والای این مرز و بوم است.
به گزارش ایرنا، چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز از شامگاه پنجشنبه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر آغاز شد و روز دوشنبه 19 آذر با معرفی گروه ها و نفرات برتر بکار خود پایان داد.
در این دوره از جشنواره 12 نمایش از شهرهای مختلف ایران در بخش رقابت و دو نمایش در بخش جنبی به روی صحنه رفت.
این جشنواره توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، فرمانداری سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز در راستای ارتقا، تشویق و ترویج هنر نمایش در جامعه با تاکید بر تولید نمایش هایی مبتنی بر فرهنگ کردستان برگزار شد.
جشنواره تئاتر کُردی از سال 78 به مدت شش سال متوالی برگزار شد اما بدلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف شد و دوباره از سال 87 برگزاری آن از سر گرفته شد و تا سال 90 به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره در سال های 91 و 92 برگزار نشد و از 93 دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال 94 نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور 12 گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از 15 تا 19 شهریور در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار شد.
دکتر قطب الدین صادقی، کوروش سلیمانی و علی ظفر قهرمانی نژاد نمایش های این دوره را داوری بودند.


بازدید [ 610 ]
برچسب ها