اخبار

اصرار دولت و نمایندگان مجلس بر بازگشایی بازارچه سیف

رئیس کارگروه مناطق آزاد و بازارچه های مرزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: دولت و نمایندگان مجلس بر بازگشایی بازارچه" سیف" سقز اصرار دارند.
اصرار دولت و نمایندگان مجلس بر بازگشایی بازارچه سیف

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، مهناز زین العابدین در نشست با فرماندار سقز درفرمانداری افزود: بازگشایی بازارچه " سیف" سقز نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه دارد.
وی با بیان اینکه، در جلسات کارگروه مناطق آزاد و بازارچه های مرزی هم که با حضور وزرای مربوطه برگزار شد، تصویب شده است که بعضی از بازارچه ها ، حذف شوند، اضافه کرد: بازارچه سیف سقز  جزو بازارچه هایی است که دولت بر بازگشایی و ماندگاری آن اصرار دارد.
او عنوان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی  هم با پیگیری از طریق نامه نگاری به سازمان توسعه تجارت ایران ، بر بازگشایی مرز سیف برای توسعه اشتغال و رونق اقتصادی اصرار دارند.
او با بیان اینکه، بازگشایی سیف بسیار بهتر از  ایجاد معبرکولبری است، استدلال کرد: از طریق معبرهای کولبری ، اجناس قاچاق وارد خواهد شد و این امر به اقتصاد و تولید داخلی ضربه خواهد زد.
فرماندار سقز هم با اشاره به جمعیت 240 هزار نفری و آمار زیاد بیکاری در این شهرستان، خواستار باز گشایی  مرز سیف و یا ایجاد یک معبر کولبری به صورت موقت شد.
 علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه،  استانداری، نماینده مجلس و فرمانداری هم برای بازگشایی سیف بسیار پیگیر هستند ، افزود: ساخت ساختمان 2 طبقه رفاهى خدماتی بازارچه مرزی سیف سقز هم تیرماه امسال با اعتبار اولیه 500 میلیون ریال با همکارى بخشدارى سرشیو، دفتر فنى استاندارى کردستان و هنگ مرزى در سیف، آغاز شده است.
وی با بیان اینکهپ اوایل هفته جاری با اعضای شورای تامین، بازدیدی از تمام 35 کیلومتر مرز مشترک شهرستان با کشور عراق بازدیدی انجام شد، ادامه داد: محل فعلی بازارچه سیف بسیار مناسب و نیاز به تغییر ندارد.
نماینده تعاونی مرز نشینان شهرستان سقز هم با تاکید بر اهمیت بازگشایی دوباره سیف، یکی از مشکلات این تعاونی را صدور مجوز ورود کالاهایی از سوی دولت دانست که هیچ درآمدی برای اعضای تعاونی ندارد.
هیوا فتحیان ، پیشنهاد داد: دولت به جای توزیع کالا توسط این تعاونی ها، توزیع عادلانه درآمد را با ورود کالاهای اساسی به داخل کشور  در دستور کار قرار دهد تا هم آمار قاچاق کاهش یابد و هم دولت با اخذ مالیات از تعاونی ها باعث در آمد زایی شود.
وی عنوان کرد:  اخذ مالیات و عوارض گمرکی از  تعاونی های مرزنشین نه تنها باعث درآمد زایی آنها نمی شود بلکه هزینه های زیادی را بر آنها تحمیل می کند.
بازارچه سیف سقز بر اساس مصوبه هیات وزیران و به استناد ماده 23 قانون مقررات صادرات و واردات در فروردین سال 1373 ایجاد شد و در سال 75 کارهای عمرانی از جمله زیرساخت ها و محوطه سازی آن انجام و در سال 77 با موافقت شورای عالی امنیت کشور تاسیس شد و فعالیت خود را آغاز کرد.
مرز سیف سقز در 75 کیلومتری شهر سقز در مسیر مریوان در نزدیک روستای بسطام بخش سرشیو قرار دارد.
این بازارچه از سوم اسفند ماه سال 91 تعطیل شده است.


بازدید [ 58 ]
برچسب ها