اخبار

معاون فناوری نهاد ریاست جمهوری

اسناد دفاع مقدس در سقز جمع آوری و ثبت شود

معاون فناوری نهاد ریاست جمهوری گفت: در سقز در دوران دفاع مقدس، فعالیت زیادی از سوی دولت انجام شده که باید اسناد آن جمع آوری و ثبت شود.
اسناد دفاع مقدس در سقز جمع آوری و ثبت شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، بهروز رضوان در نشست بررسی اسناد و مدارک و نقش دولت در دفاع مقدس که در سالن جلسات فرمانداری سقز برگزار شد افزود: تبیین نقش دولت در دفاع مقدس به صورت ویژه از سوی نهاد ریاست جمهوری پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه استان کردستان در طرح جمع آوری اسناد دفاع مقدس به عنوان پایلوت انتخاب شده است، اظهار کرد: 15 جلد کتاب در راین راستا، تدوین می شود که یک جلد از آنها به شهرستان سقز اختصاص خواهد یافت.
وی اضافه کرد: تمام خدمات و جانفشانی هایی که رزمندگان اسلام، پیشمرگان کُرد مسلمان، جهادگران، معلمان آموزش و پرورش، فرمانداران، بخشداران و کارمندان در سقز انجام دادند، ثبت نشده است.
مشاور استاندار کردستان در امور ایثارگران هم گفت: اسناد و اطلاعات دوران دفاع مقدس جمع آوری، ثبت، دیجیتالی و الکترنیکی می شود و سامانه آن با ثبت اطلاعات استان کردستان در هفته دفاع مقدس توسط معاون رئیس جمهوری رونمایی می شود.
ابوبکر کریمی با بیان اینکه در این پروسه اسنادی مد نظر است که نقش و عملکرد دولت را نشان دهد افزود: امیدواریم با ثبت و جمع آوری اسناد دوران دفاع مقدس به رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس ادای دین داشته باشیم.
وی اظهار کرد: جمع آوری اسناد برای محققین و پژوهشگران حوزه دفاع مقدس اهمیت زیادی دارد و قابل استفاده است.
وی با اشاره به یکی از بندهای اجرایی این پروژه گفت: در این پروژه ساختار و پیشینه تاریخی فرمانداری ها، معرفی جغرافیای، سیاسی، تاریخی و فرهنگی به همراه تصاویری از اماکن سیاسی، تاریخی و مناظر طبیعی شهرستان، روایت فرماندار و بخشداران دوره بحران و جنگ، مروری بر خاطرات و ایثارگران فرمانداری ها و بخشداری های تابعه و بررسی حملات موشکی و توپخانه ای جنگ به شهرستان با عکس های مربوطه از جمله اقداماتی است در راستای جمع آوری اسناد و مدارک دفاع مقدس انجام می شود.
مشاور استاندار کردستان در امور ایثارگران اضافه کرد: بررسی حملات هوایی دشمن، بررسی حملات زمینی و شیمیایی با عکس های مربوطه، اقدامات فرمانداری ها در راستای کمک به آسیب دیدگان جنگ شهرستان ها، اسناد باقی مانده از مجموع مکاتبات اداری دوران جنگ، نحوه کمک رسانی به مجروحین، مردم و رزمندگان اسلام، نحوه هماهنگی و تعامل با ادارات در راستای خدمات رسانی به آحاد مردم، پشتیبانی از عملیات رزمندگان و نحوه تامین امنیت از دیگر اقداماتی است که در راستای الکترونیکی کردن اسناد دفاع مقدس انجام می شود.
فرماندار سقز هم گفت: این شهرستان 608 شهید470 جانباز و 135 آزاده تقدیم نظام مقدس کرده است.
علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه، شهرستان سقز تجربه بمباران شیمایی و 4 بار تجربه بمباران هوایی از سوی دشمن بعثی را داشته است، اضافه کرد: سقز در اسفند ماه 63،  آذرماه 65 ، دی ماه 65 و اسفند 66 مورد بمباران و در آبان 62 روستای "بادمجان" مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت.
وی دفاع شجاعانه نیروهای مردم و نظامی و انتظامی در طول دوران هشت سال دفاع مقدس را ستود و اظهار کرد:شهرستان سقز 30 شهید جاوید الاثر تقدیم کرده است که از جمله می توان به سردار شهید هوشنگ ورمقانی از شهدای انصار  و شهیدان رضا حسینی، مصطفی طیاره و حاج محسن زهتاب به عنوان شهدای مهاجر اشاره  کرد.بازدید [ 185 ]
برچسب ها