اردیبهشت معطر

بسم‏ اللَّه‏ الرّحمن‏ الّرحیم
والحمدللَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا أبى القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین و صحبه المنتجبین سیّما بقیة اللَّه فى الأرضین‏
بسیار خرسندم كه در این جمع متراكم، با شكوه و پر شور، امروز توفیق پیدا كردم كه حضور پیدا كنم. اگر چه من قبلاً به شهر زیباى شما مسافرتى نكرده بودم، اما راجع به سقز و مردم شجاع و دلاور آن و روحیه‏هاى برجسته و پر شور آن مطالب زیادى خوانده و شنیده و دانسته‏ام. مردم سقز در تجربه‏ى طولانى سى ساله‏ى انقلاب اسلامى، در حساس‏ترین نقاط و مراكز، امتحانهاى دشوارى را بخوبى از سر گذراندند و نمره‏ى قبولى گرفتند.
شاید بسیارى از مردم كشور ما و بسیارى از جوانان نسل امروز هم ندانند كه در جنگ تحمیلى، در حساس‏ترین مراكز این جنگ و دشوارترین مراحل آن، جوانان سقز در صفوف مقدم مشغول دفاع و مشغول مبارزه بودند. در جزیره‏ى مجنون، جوانان دلاور سقز و مریوان و بقیه‏ى نقاط كردستان در كنار دیگر رزمندگان در صفوف اول، مشغول مقاومت جانانه‏اى بودند كه هر كس از عملیات خیبر و عملیات بدر در سالهاى اول جنگ تحمیلى مطلع باشد، میداند كه این چقدر اهمیت دارد.
امروز در جمع شما برادران و خواهران عزیز سقزى، من لازم میدانم از همه‏ى مردم این شهر و شهرستان به خاطر این مواضع روشن و افتخارآمیز صمیمانه تشكر كنم. و همین جا از فرصت استفاده كنم نسبت به مردم عزیز شهر بانه كه شخصاً توفیق پیدا نكردیم به آنجا و دیگر شهرستانهاى این استان مسافرت كنیم و مردم آن شهرها را از نزدیك ملاقات كنیم، سلام بفرستم و توفیقات الهى را براى همه‏ى آنها مسئلت میكنم.
مسئله‏ى حساس و مهمى كه دشمنان نظام اسلامى و دشمنان اسلام در مقابل آن درماندند و نتوانستند براى آن پاسخى پیدا كنند و علاجى به دست بیاورند، این است كه در دنیاى اسلام، در میان این جمعیت عظیم كشورهاى اسلامى، همه‏ى متفكران، همه‏ى اندیشمندان، همه‏ى برجستگان دینى و دانشگاهى، نظام جمهورى اسلامى را یك پاسخ به دعوت اسلام و پرچم برافراشته‏ى اسلام را یك افتخار براى دنیاى اسلام دانستند.
در آغاز پیروزى انقلاب، سیاستگذاران و طراحان سیاسى استكبار امیدوار بودند بتوانند با توجه به اختلاف مذهبى در دنیاى اسلام، میان نظام جمهورى اسلامى و ملتهاى مسلمان و كشورهاى مسلمان فاصله بیندازند. این توطئه اگر چه نسبت به بعضى از دولتهاى وابسته‏ى به استكبار تا حدودى كارگر افتاد، اما نسبت به ملتها ابداً. متفكران دنیاى اسلام از اینكه یك نظام سیاسى بر اساس احكام قرآن و شریعت اسلامى، با استقلال و عزت كامل در این نقطه از جغرافیاى حساس خاورمیانه شكل گرفته است، احساس افتخار كردند و این را به خود ما در طول این سالهاى گذشته، متفكران، صاحبان اندیشه، علماى بزرگ، دانشگاهیان برجسته‏ى مؤمنى از كشورهاى عربى، از شمال آفریقا، از شبه‏قاره‏ى هند، از كشورهاى دوردست آسیا - كشورهاى مسلمان - تصریح كردند، به ما گفتند كه ما به وجود جمهورى اسلامى افتخار میكنیم. این در حالى است كه تفاوت مذهبى هم وجود داشت. دشمن امید بسته بود به اینكه این تفاوت مذهبى شكاف ایجاد كند، اما متفكران مسلمان، توده‏هاى مؤمن، با اندیشه‏ى راسخ خود، با عزم راسخ خود، دشمن را مأیوس كردند.
عین همین اتفاق در داخل كشور خود ما افتاد برادران و خواهران عزیز! در همین منطقه‏ى كردستان. امروز هشتمین روزى است كه من در میان مردم عزیز شهرهاى كردستان و طبقات مختلف در رفت و آمدم؛ با مجموعه‏هاى عظیم مردمى ملاقات كردم، با نخبگان و فرزانگان استان ملاقات داشته‏ام، با سران عشایر و متنفذان عشایر گوناگون كردى در سرتاسر كردستان و منطقه‏ى كردى ملاقات داشتیم، با جوانان دانشجو در جمعیت انبوهِ متراكم دانشگاه ملاقات داشتیم؛ در همه‏ى این دیدارها، اصرار من بر این بوده است كه در آن جمعهاى صمیمى - بدون حجاب، بدون واسطه - سخن دل را از زبان مجموعه‏هاى عظیم مردمى و نیز از زبان فرزانگان و زبدگان و نخبگان بشنوم. آنچه من در این ساعات متمادى و پى در پى در سراسر این استان شنیدم، نداى عزتمند اسلامى و وفادارى به اسلام و به نظام اسلامى و حاكى از روحیه‏ى بسیار ارزشمند مردم این استان است. درست آن چیزى كه دشمن عكس آن را میخواست، در مواجهه‏ى رو به رو با مردم این استان، عكس خواسته‏ى دشمن ثابت شد. این براى من تازگى نداشت. من سالهاست كه با جوانان كرد، با رزمندگان كرد، با مردم كرد از نزدیك آشنا بوده‏ام. صمیمیت مردم كرد را، محبت و وفادارى مردم كرد را، شجاعت و دلاورى مردم كرد را من از نزدیك شناخته بودم، دانسته بودم؛ براى من تازگى نداشت. اما این براى من مهم است كه على رغم خواست دشمنان ملت ایران و تبلیغات آنها، در صفحه‏ى تلویزیون این احساسات پاك و پرشور، این وفادارى عمیق، این روشن‏بینى، این آگاهى، این یكپارچگى، هم به همه‏ى ملت ایران و هم به دوستان و دشمنان فرامرزى ما نشان‏داده بشود، و این كار شد.
خدا را سپاسگزاریم كه مردم كرد و استان كردستان با عمل خود، با حركت خود، با حضور پر شرافت خود، به دشمنان ملت ایران نشان دادند كه ترفندهاى آنها در تكه تكه كردن ملت ایران و اقوام ایرانى، به وسیله‏ى مردم كرد خنثى شد؛ این یك نكته‏ى بسیار اساسى است. من لازم میدانم از همه‏ى گروه‏هاى مردمى در این آخرین ساعاتى كه در این استان هستم، صمیمانه تشكر كنم، بگویم شما نقش خود را بخوبى ایفا كردید. این نمایش عظمت ملت ایران است. به عموم ملت ایران از اقوام گوناگون هم بگویم مبادا به اشتباه بیفتند، مبادا رفتار گروه‏هاى اندك‏شمار - كه پنجه به چهره‏ى انقلاب و جمهورى اسلامى میزدند - به حساب این مردم عزیز، این جمعیت انبوه، این دلهاى وفادار نوشته بشود. تعداد معدودى انسانهاى شریر یا فریب‏خورده كه در هر نقطه‏اى پیدا میشوند - در كردستان و در غیر كردستان - حساب اینها از حساب متن مردم عزیز این استان بكلى جداست. همچنانى كه حساب ضد انقلابى كه در فلان استان دیگر كشور، در خراسان یا اصفهان یا فارس یا هر نقطه‏ى دیگر وجود دارد، به حساب مردم آن استان گذاشته نمیشود. دشمن این را میخواست تلقین كند؛ این را میخواست به ملت ایران نشان بدهد. آنها میخواستند این جور وانمود كنند كه در این استان امنیت نیست. ملت ایران مى‏بینند در مقابل چشمشان كه به بركت همت شما مردم و آگاهى شما مردم و فداكارى جوانان دلاور، امروز این استان از امنیت كامل برخوردار است.
من در همین جا باید یاد جوانان دلاور پیشمرگان مسلمان كرد را گرامى بدارم. این مردان دلاور از جوان و پیر كه از روزهاى اول و سالهاى اول پیروزى انقلاب، اینجا قیام كردند و در مقابل دشمن كه نظیر فداكارى آنها را ما كمتر در هر نقطه‏ى دیگرى دیده‏ایم، ایستادند. دلیلش را عرض بكنم؛ چون سخن به گزاف نمیخواهیم بگوئیم. حقیقت قضیه این است كه برادر بسیجى یا پاسدار در هر نقطه‏اى، در هر استانى، در چشم مردم با یك عظمتى مورد توجه قرار میگیرد؛ مردم در سایه‏ى امنیت او احساس امنیت میكنند. جوان پیشمرگ مسلمان كرد در این نقطه و بخصوص در مناطق نزدیك مرز، در حالى كه خود حافظ امنیت كوچه و بازار و شهر و بیابان بود، دشمنان از او انتقام میگرفتند؛ گروه‏هاى مسلح مزدور دشمن به انتقام رشادتهاى این جوانان، حتّى گاهى خانواده‏هاى آنها را از دم تیغ بیرحمانه‏ى جنایت خودشان گذراندند، اما این مردان شجاع در مقابل این مشكلات ایستادند، صبر كردند؛ لذاست كه من از صمیم قلب معتقدم كه جوانان دلاور پیشمرگان مسلمان كرد، در شمار اول و در صف مقدم دلاوران این كشور قرار دارند.
درباره‏ى امنیت عرض كردم، درباره‏ى آگاهى شما مردم گفتم؛ اینها حقایقى است. یعنى مردم استان كردستان و جوانان دلاور آن، خودشان زمینه‏هاى امنیت را در این استان فراهم كردند، جوانان فداكار مناطق دیگر هم به كمك اینها آمدند و توانستند نقشه‏ى دشمنان را خنثى كنند؛ این یك حقیقتى است. اما در عین حال من میخواهم عرض كنم این آگاهى را باید مردم عزیز كرد حفظ كنند؛ هیچ غفلت نباید كرد. امیرالمؤمنین در كتاب نهج البلاغه میفرماید: «من نام لم ینم عنه»؛ یعنى اگر شما غفلت كردید، دشمن شما لزوماً غفلت نخواهد كرد؛ مراقب دشمن باید بود. این مخصوص اینجا هم نیست. این توصیه‏ى ما به همه‏ى مردم كشور و همه‏ى قشرهاى فعال و آگاه و هوشیار كشور است: باید آگاهى‏ها را حفظ كنید. دشمن اگرچه كه امروز مثل روزهاى اول انقلاب نیست كه دیگر امید داشته باشد به اینكه میتواند ریشه‏ى این انقلاب را بزند؛ نه، آن روز امیدوار بودند بتوانند انقلاب را، جمهورى اسلامى را نابود كنند، امروز مأیوسند؛ چنین امیدى امروز ندارند، مى‏بینند این درخت تناور ریشه دوانده است؛ اما از كید آنها غافل نباید بود.
من به طور قاطع این را میگویم: متأسفانه در پشت مرزهاى غربى ما، آمریكائى‏ها مشغول توطئه‏اند، مشغول تروریست‏پرورى هستند. پول، سلاح، سازماندهى، تشكیلات به وسیله‏ى آمریكائى‏ها به طور مستقیم در پشت مرزهاى غربى كشور ما صرف میشود براى موذیگرى كردن و پنجه انداختن و معارضه كردن با نظام جمهورى اسلامى؛ باید بیدار باشیم.
ما اطلاع داریم - اینها تحلیل نیست، اطلاع است - آمریكائى‏ها طرحهاى خطرناكى براى كردستان دارند؛ هدفشان دفاع از قوم كرد نیست؛ هدف پنجه انداختن و سلطه یافتن بر قوم كرد است؛ این را ما از روى اطلاع میدانیم؛ اینها تحلیل نیست، اطلاع است. دوستان كرد ما در آن سوى مرزهاى غربى به ما اطلاع دادند و اطلاع میدهند افسران آمریكائى پول میبرند بالاى بلندى‏هاى «قندیل»، به قیمت خون جوانان كرد از آنها اطلاعات میگیرند؛ پول میدهند براى مزدورسازى. این شأن جوان كرد نیست. به هرجا بتوانند دست میزنند، دست مى‏اندازند، براى اینكه بتوانند پنجه‏ى ننگین و خونین خود را در پیكر مردم كرد فرو ببرند. ملت ما و كرد ایرانى، بحمداللَّه هشیار است و من این را هم بگویم: جماعت كرد و قوم كرد حتّى در غیر ایران هم غالباً خودشان را ایرانى میدانند؛ به ایرانى بودن خودشان افتخار میكنند. اگر كسانى از كردهاى بیرون ایران در خدمت هدفهاى آمریكا قرار میگیرند، بدانند كه ممكن است در كوتاه‏مدت چیزى گیرشان بیاید، اما در بلندمدت نفرین و لعنت قوم كرد آنها را تعقیب خواهد كرد و رهایشان نخواهد كرد. این هوشیارى‏ها را باید حفظ كنید. هشیارى فقط در این زمینه نیست. در زمینه‏ى اختلافات درونى خودِ ما هم، همه باید هوشیار باشند. من در سنندج هم در روز اول - سه‏شنبه‏ى گذشته - گفتم، اینجا هم باز تكرار میكنم: مذاهب اسلامى باید دست در دست هم، برادروار در جهت اهداف و آرمانهاى بلند اسلامى به كمك هم حركت كنند. دشمن امید بسته است كه بتواند پیروان مذاهب گوناگون را مقابل هم قرار بدهد. هیچ كس نباید تسلیم این نقشه‏ى خائنانه و خباثت‏آمیز دشمن بشود. آنها میخواهند شیعه در مقابل سنى، سنى در مقابل شیعه، دلها از هم چركین، نسبت به هم بدبین؛ آنها این را میخواهند. براى همین است كه من اعلام كردم، باز هم تأكید میكنم: خط قرمز از نظر نظام اسلامى و از نظر ما، عبارت است از اهانت به مقدسات یكدیگر. آن كسانى كه نادانسته، از روى غفلت، گاهى از روى تعصبهاى كور و بیجا، چه سنى و چه شیعه، به مقدسات یكدیگر توهین میكنند، نمیفهمند چه میكنند. بهترین وسیله براى دشمن همینها هستند؛ بهترین ابزار در دست دشمن همینها هستند؛ این خط قرمز است.
سنى و شیعه هر كدام مراسم مذهبى خودشان را، آداب خودشان را، عادات خودشان را، وظائف دینى خودشان را انجام میدهند و باید بدهند؛ اما خط قرمز این است كه نباید مطلقاً بین اینها به خاطر اهانت به مقدسات - چه آنچه كه از سوى بعضى از افراد شیعه از روى غفلت صادر میشود، چه آنچه كه از روى غفلت از بعضى از افراد سنى مثل سلفى‏ها و امثال اینها صادر میشود كه یكدیگر را نفى میكنند - چیزى بیان شود. این همان چیزى است كه دشمن میخواهد. اینجا هم باید هوشیارى باشد.
من در این چند روز - كه البته قبل از آن گزارشهاى زیاد و اطلاعات زیادى در زمینه‏ى مسائل این استان به دست آورده بودم - هم در دیدارها، با شنیدنها، با دیدنها، مطالب متعددى را از زبان انسانهاى دلسوز و علاقه‏مندان در مورد مسائل كردستان شنیدیم یا در گزارشهاى مكتوب خواندیم یا به چشم بعضى چیزها را دیدیم. نیازها در اینجا زیاد است. در روز اول هم من گفتم، امروز هم به همین نتیجه میرسم كه مهمترین نیاز این استان عبارت است از اشتغال كه با سرمایه‏گذارى‏هاى صنعتى و كشاورزى در این استان بایستى تأمین بشود. آنچه كه ما به مردم استانهاى دیگر عرض میكنیم، این است كه اینجا، این سرزمین ثروتمند و غنى، با این مردم مؤمن و جدى، با این همه جوان خوب، زمینه‏ى بسیار خوبى است براى سرمایه‏گذارى. اگر یك روزى فكر میكردند در اینحا امنیت نیست، آن روز دیگر تمام شده است. امروز بحمداللَّه در اینجا امنیت مستقر است؛ امنیت خوبى اینجا وجود دارد؛ میتوانند بیایند سرمایه‏گذارى كنند. دولت هم تسهیلات میكند، تشویق میكند.
در مورد مسائل اینجا و نیازهاى اینجا، مصوبات دو سفر استانى هیئت دولت به استان كردستان به اضافه‏ى آنچه كه در این سفر به وسیله‏ى دست‏اندركاران سفر - دولتى و غیر دولتى - مطالعه شد، بررسى شد، اگر ان‏شاءاللَّه همین مصوبات اجرائى بشود و همه تحقق پیدا كند، عمده‏ى مشكلات این استان برطرف خواهد شد. توصیه‏ى ما به مسئولین این است كه به طور جدى تحقق این خواسته‏ها و مصوبات را دنبال كنند. بحمداللَّه استان از مدیریت دولتى خوبى برخوردار است؛ مدیریت استان، مدیریت باكفایت و خوبى است. هم در اینجا بایستى این مصوبات به طور جدى دنبال بشود، هم من از همینجا به مسئولین در مركز این را اعلام میكنم كه باید به طور جدى سعى كنند همان مصوباتى را كه انجام گرفته است، به مقام تحقق و عمل برسانند.
آنچه كه به عنوان خواسته مطرح میشود، غالباً مطالب معقول و قابل قبول و منطقى است. آنچه به عنوان خواسته‏هاى مربوط به این استان از زبان نخبگان شنیدیم، از زبان دانشجویان شنیدیم، از نامه‏هاى فراوان مردمى كه در این سفر دست ما رسید، فهمیده شد، آنچه به عنوان مطالبات مردمى مطرح است، غالباً مطالبات منطقى‏اى است؛ مطالبات درستى است و همان طور كه عرض كردیم، اگر مصوبات آن دو سفر - سفر دولت - و همچنین مصوبات این سفر، به توفیق الهى اجرائى و عملیاتى بشود، اغلب این مطالبات برآورده خواهد شد. البته در بعضى از جاها انسان مشاهده میكند كه سطح توقعات را به شكل نامعقولى بالا میبرند؛ این درست نیست. توقعات و مطالبات مطلوب، همان چیزى است كه در اظهارات مسئولین استان، ائمه‏ى محترم جمعه، در نامه‏هاى مردمى، در گفتار نخبگان كه با ما در میان گذاشتند، دیده میشود؛ اینها درست است. اما بعضى جاها انسان مى‏بیند فهرستى درست میكنند از مطالبات نامعقول، غیر عملى؛ اینها جز اینكه دستگاه قادر نباشد به تحقق آن و ذهن مردم را گمراه و اغواء كند، اثر دیگرى ندارد. توقعات معقول و منطقى همان چیزى است كه از زبان مردم انسان میشنود، در نامه‏هاى مردمى انسان مى‏بیند، نخبگان هم همانها را تكرار كردند. خدا را سپاسگزارم؛ آنچه كه در این سفر گفته شد خطاب به مسئولان و خطاب به آحاد مردم، چیزهائى است كه به اعتقاد ما از متن واقعیت برخاسته بود.
من میگویم زبان كردى یك ثروت ملى است، استعدادهاى علمى و هنرىِ جوانان اینجا یك ثروت ملى است، استعداد ورزشى جوانان كردستان یك ثروت ملى است؛ از این ثروتهاى ملى باید استفاده بشود، بهره‏بردارى بشود، به فعلیت برسد.
خدا را سپاسگزاریم كه مسئولین با دلسوزى، مسائل مردم استانهاى مختلف را دنبالگیرى میكنند؛ من این را مشاهده میكنم، مى‏بینم. مسئولین دولتى چه در سفرهائى كه میكنند - سفرهاى استانى - چه در تصمیم‏گیرى‏هاى دیگر، من مى‏بینم از نزدیك، با دلسوزى مسائل مردم را دنبال میكنند. امیدواریم ان‏شاءاللَّه با همین روحیه، با همین دلسوزى مسائل كردستان دنبالگیرى بشود. ما هم البته از آنها پاسخگوئى خواهیم خواست و آنچه را كه قرار است انجام بگیرد، مطالبه میكنیم و امیدوارم به فضل الهى آینده‏ى كردستان مانند آینده‏ى این كشور عظیم، از امروز بسیار بهتر و سربلندتر و عزیزتر باشد. امروز بحمداللَّه با دیدار شما آخرین روز سفر ما به كردستان، روز بسیار شیرین و مطلوبى بود.
پروردگارا ! این جوانان برومند و عزیز را براى كردستان، براى كشور عزیز ایران حفظ كن؛ توفیقات خودت را شامل حال آنان بگردان. پروردگارا ! گره‏ها را از كار مردم ما در همه‏ى نقاط كشور و در این نقطه باز كن. پروردگارا ! روزبه‏روز عزت ملت ایران را در مقابل ملتهاى دیگر و در مقابل زورگویان و قلدران افزایش بده. پروردگارا ! ما را بندگان صالح و شایسته‏ى خودت قرار بده؛ آنچه گفتیم و آنچه شنیدیم، به كرمت از ما قبول كن؛ و توفیق عمل به ما ارزانى بدار.
والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‏
 
تعداد پروژه های مصوب: 135 پروژه-     اعتبار :518826 میلیون ریال
مهمترین پروژه ها : احداث8 زمین ورزشی و 6  مدرسه
اجرای 11 طرح هادی - گازرسانی به 49 روستا-  11 پروژه آبرسانی-  احداث140  واحد مسكن محرومین
ساخت 5 مركز بهداشتی و  5 خانه بهداشت روستایی .


بازدید [ 1836 ]
برچسب ها