اخبار سایت قدیم

فرماندار سقز: روستای' قلندر' ظرفیتی مهم برای توسعه گردشگری است

فرماندار سقز گفت: روستای' قلندر' این شهرستان به واسطه وجود بناهای تاریخی و آثار طبیعی گردشگری، ظرفیتی مهم برای توسعه گردشگری از جمله بوم گردی و رونق اقتصادی روستا است.
فرماندار سقز: روستای' قلندر' ظرفیتی مهم برای توسعه گردشگری است
جمعه 16 تیر سال 1396

به گزارش روابط عمومي فرمانداري، علي اکبر ورمقاني روز پنجشنبه در بازديد از عمارت ' فاتح فيض اله بيگي' و حمام تاريخي روستاي' قلندر' افزود: قرار گرفتن اين 2 اثر در نزديکي سد شهيد کاظمي، فرصتي مناسب براي استفاده گردشگران و رونق اشتغال و کسب و کار مردم روستا است.

وي با بيان اينکه از محل تملک دارائي هاي سرمايه اي استان سه ميليارد ريال اعتبار براي مرمت عمارت تاريخي' فاتح فيض اله بيگي' در نظر گرفته مي شود، اضافه کرد: بايد مرمت کامل اين عمارت سه سال آينده به اتمام برسد.

وي از تلاش هاي انجام شده توسط اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان و اين اداره در شهرستان براي مرمت اين 2 بنا تقدير و تشکر کرد.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سقز هم گفت: اين 2 بنا متعلق به دوره قاجار هستند و در فهرست آثار ملي ثبت شده اند.

حميد گلالي پور افزود: مرمت حمام قلندر از محل اعتبارات ملي با اعتبار يک ميليارد و 150 ميليون ريال هم اکنون توسط پيمانکار بخش خصوصي در حال انجام است.

وي عنوان کرد: اين بنا و عمارت توسط خاندان فيض اله بيگي از طوايف مشهور منطقه در اواخر دوره قاجاريه از مصالح سنگ آجر و ملات ساروج، ساخته شده است.

او ادامه داد: عمارت هم داراي عرصه اي به مساحت 2 هزار مترمربع و حياط بزرگ با آبنما و فضاهاي جنبي است که در يک طبقه قرار گرفته و بنا داراي ايوان بلند با 10 ستون چوبي در نماي اصلي ساخته شده است و از جمله تزئينات اين بنا مي توان به تزئينات چوبي و درب و نرده ها اشاره کرد.

به گفته شهرستان سقز با داشتن 350 اثر تاريخي، طبيعي و معنوي و آثار شهيري چون تپه باستاني زيويه و مسجد 2مناره، همواره مورد توجه گردشگران بوده است.
گلالي پور ادامه داد: بناهاي مسجدهاي شيخ مظهر در شهر، مسجدهاي روستاهاي تمبربگ، ترجان و خانه اربابي قلندر و حمام تاريخي آن روستا و همچنين روستاي مذهبي مولان آباد با قرآن ثبت شده در فهرست آثار ملي کشور، آماده پذيرايي از گردشگران بوده است.

روستاي قلندر در 30 کيلومتري سقز قرار دارد.