اخبار

آغاز تئاتر کُردی سقز؛ سه نمایش از دو استان به روی صحنه رفت

در اولین روز از برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز 3 کار از دو استان بر روی صحنه رفت.
آغاز تئاتر کُردی سقز؛ سه نمایش از دو استان به روی صحنه رفت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، "مه لاییکه ت" از ارومیه، به کارگردانی دیار دولتخواه، "به رده قاره مان" از سقز به کارگردانی کمال نوجوان در پلاتو و "شاره دوور" از بیجار به کارگردانی غلامرضا همتیان اجرا شد.
همچنین بعد از اتمام نمایش ها جلسات نقد و بررسی و کارشناسی نمایش ها در سالن کتابخانه شهید ملا محمد امینی برگزار شد.
در آغاز شروع نمایش این دوره، کامیل کریمیان، فرماندار سقز همراه معاون برنامه ریزی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دیدن نمایش مه لاییکه ت نشستند.
کریمیان همچنین با اعضای دبیرخانه و بخش های مختلف برگزاری و تعدادی از هنرمندان دیدار و از نزدیک با آنان گفتگو کرد.
19 سال از برگزاری نخستین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز می گذرد و اجرای این رویداد فرهنگی و هنری در طول این سال ها با فراز و نشیب هایی همراه بوده است.
بعد از برگزاری 6 دوره آن طی سال های 78 تا 83، روند برگزاری آن متوقف و از سال 87 دوباره این رویداد فرهنگی و هنری آغاز می شود و این پروسه تا سال 90 ادامه پیدا می کند.
از سال 90 تا 92 هم برای دومین بار برگزاری آن متوقف می شود و سال 93 یازدهمین دوره این جشنواره برگزار می شود و تا سال جاری که شاهد برگزاری پانزدهمین دوره آن هستیم، استمرار داشته است.
با پیگیری های انجام شده جشنواره تئاتر کُردی سقز در تقویم سالانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شد و این اقدام باعث خواهد شد که دیگر وقفه ای در برگزاری این جشنواره در سال های آینده ایجاد نشود.
دبیر اجرایی پانزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز در گفتگو با ایرنا، گفت: 52 کارگردان با 38 نمایش داخلی و 14 نمایش خارجی فیلم آثار نمایشی خود را به دبیرخانه پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز ارسال کردند.
قطب الدین صادقی افزود: در طول چهار روز برگزاری این جشنواره در سقز 9 گروه داخلی و چهار گروه خارجی حضور دارند و نمایش های خود را اجرا می کنند.
وی با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره تئاتر کُردی سقز به طور غیر رقابتی برگزار می شود، اظهار داشت: جشنواره های تئاتر به منظور گسترش صلح، آرامش و انسجام اجتماعی برگزار می شود لذا در این راستا تصمیم به غیر رقابتی برگزار کردن این دوره از جشنواره تئاتر کردی سقز گرفته شد.

 

بازدید [ 324 ]