پروژه های در دست اجرا

 فرودگاه سقز:

عملیات عمرانی این فرودگاه در سال 1384 با اعتباری معادل 15000 میلیون ریال ( از محل اعتبارات توسعه و توازن منطقه ای ) درضلع جنوب شرقی شهر سقز در کیلومتر (500+ 0) جاده مریوان با وسعت 170 هکتار شروع شده است . در سفر دور اول سفر هیات محترم دولت مصوب گردید که عملیات اجرایی آن تسریع گردد که با پیگیری های مجدانه مسئولین استان حاصل مطالعات انجام شده توسط مهندسین مشاور ایمن راه در سال 86 به مناقصه گذاشته شد و از میان 9 شرکت صاحب صلاحیت ، در مورخ 20/4/86 شرکت ساختمانی و راه سازی هیوالرد به عنوان پیمانکار منتخب جهت انجام عملیات احداث باند پرواز، جاده گشت زنی و فنس کشی فرودگاه انتخاب شد. فرودگاه سقز به عنوان کلید توسعه منطقه، درشبکه ارتباطی کشور، ساکنین شهرهای حوزه نفوذی خود را که بیش از 2.5 میلیون نفر می باشند تحت پوشش قرار می دهد. تا ابتدای سال 88 مبلغ 27 میلیارد ریال از محل اعتبارات توسعه و توازن منطقه ای به این پروژه اختصاص یافته است. این پروژه در سال 88 دارای 20 میلیارد ریال اعتبار و در سال 89 نیز 30.766 میلیارد ریال اعتبار داشته است و دارای پیشرفت فیزیکی 29% می باشد.

از جمله مشکلات عمده این طرح می توان به کمبود شدید اعتبار، طولانی شدن زمان اجرای پروژه، عدم جابجایی دکل های فشار قوی در محدوده عملیاتی طرح، عدم احداث جاده جایگزین مسیر سقز – مریوان و تداخل قسمتی از اراضی آن با زمین های متعلق به سپاه پاسدارن و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اشاره کرد.

ایجاد فرودگاه علاوه بر توسعه شبکه حمل ونقل، درتوسعه مبادلات فرهنگی، توسعه آموزش عالی، گردشگری، ارایه خدمات درمانی سریع و..... موثرخواهد بود.

 

احداث کارخانه سیمان سقز:

 شرکت سیمان سقز در سال 84 تاسیس و جهت اجرایی نمودن آن میزان 150 هکتار از اراضی ملی روستای آخکند به شرکت مذکور واگذار شد. 4 معدن به جهت تامین مواد اولیه آن نیز واگذار شده و در سفر دور اول ریاست محترم جمهوری نیز مورد تاکید قرار گرفته است. اعتبارات ارزی و ریالی آن با عاملیت بانک ملت مصوب گردید. از محل اعتبارات بنگاه های اقتصادی مبلغ 500 میلیون ریال جهت تامین بخشی از هزینه های این پروژه مصوب شده است. با توجه به مهیا بودن امکانات زیربنایی و موثر بودن این پروژه در توسعه اقتصادی و اشتغال زایی منطقه در سفر معاون اول محترم رئیس جمهور در اسفند ماه سال 90 شروع عملیات اجرایی آن کلنگ زنی شد. با توجه افزایش سهام شرکت و خرید آن از طرف شهرداری به میزان 51% سهام تمدید اجاره زمین های ملی نیز در حال تمدید است.

 

 بهسازی محور سقز – مریوان ( حسن سالاران – بسطام ):

 این پروژه در سال 1379شروع شده و تا پایان سال 87 مبلغ  23 میلیارد ریال برای آن هزینه گردیده است. طول مسیر حدود 130 کیلومتر می باشد که 30 کیلو متر آن آسفالت و بقیه در حال احداث می باشد. مشخصات آن از نوع راه فرعی درجه یک با عرض 9 متر ( 6.5 متر سواره و 2.5 متر شانه ( 1.25 متر از طرفین)) می باشد. این پروژه همراه با پروزه سردشت، پیرانشهر و بانه در پیوست شماره 1 قانون بودجه سال 88 بیش بینی و اعتباری معادل 80 میلیارد ریال برای آن ها پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که تا تاریخ اول اردیبهشت 89 میزان پیشرفت فیزیکی قطعه حسن سالاران بسطام به طول 16 کیلومتر 54% و کل محور حوزه شهرستان سقز به طول 60 کیلومتر 16% اعلام شده است. تا ابتدای مهر 90 بیش از 5 کیلومتر ابتدای مسیر از حسن سالاران تا روستای طاله جر آسفالت شده و به بهره برداری رسیده است. مابقی مسیر یه طول 4 کیلومتر عملیات زیر سازی و احداث ابنیه فنی آن انجام شده و آماده آسفالت می باشد. 7 کیلومتر باقیمانده تا دوآّب در حال احداث ابنیه فنی، خاکبرداری و خاکریزی هستند. عمده ترین مشکل این پروژه مهم نیز کمبود شدید اعتبار و فرسایشی شدن مدت زمان اجرای آن است. به طوری که بر اساس آخرین گزارشات تا ابتدای مهر 90 از 53 میلیارد ریال طلب پیمانکار تنها 24 میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

 

 

 قطعه دوم بزرگراه کرمانشاه – میاندوآب:

پروژه احداث بزرگراه میاندوآب – کرمانشاه یکی از اساسی ترین پروژه های عمرانی غرب کشور می باشد که با بهره برداری از آن جهش عظیمی از نظر توسعه حمل و نقل جاده ای در منطقه به وجود خواهد آمد. پروژه در 10 قطعه تعریف شده است که 117 کیلومتر آن در محدوده استان کردستان قرار دارد.

قطعه دو این بزرگراه که به کنار گذر سقز – ایرانخواه معروف است به طول 170+42 کیلومتر از خروجی سقز به طرف سنندج (ابتدای کمر بندی سقز) شروع شده و تا روستای ایرانخواه ادامه می یابد. هدف اصلی اجرای این طرح چهار خطه نمودن محور شمالی – جنوبی کردستان به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر در این محور از جمله ارتباطات سریع تر در مسیر شمال – جنوب کشور و بالا بردن سطح خدمات دهی آن می باشد. به طور کلی این قطعه (قطعه 2) بخشی از بزرگراه چهار خطه  سقز – دیواندره است .

در مجموع عملیات عمده این قطعه شامل ساختمان 170+42 کیلومتر از محور یاد شده و احداث 77 دستگاه پل آبرو ، احداث 2 دستگاه پل بزرگ رودخانه ای بر روی رودخانه های زرینه رود و خورخوره پیش بینی شده است .

لایه اول بیندر به طول 10 کیلو متر در تاریخ 28/5/88 انجام و لایه دوم بیندر نیز ذر تاریخ 27/6/88 به اتمام رسیده است. تا به حال 7 كیلومتر دیگر از آن نیز در محمدوه روستای جنیان تا روستای محمود آباد آسفالت شده شانه سازی و نصب تابلو و علایم آن نیز انجام شده و به بهره برداری رسیده است. عملیات خاکی و احداث ابنیه فنی و تعریض ما بقی مسیر تا 2 کیلومتری سقز و نزدیکی روستای کهریزه ادامه یافته است.

 

 سدچراغ ویس:

سد مخزنی چراغ ویس در استان كردستان، حد فاصل شهرهای سقز و بانه در فاصله 17 كیلومتری شهر سقز و در مختصات جغرافیایی 46،6  طول شرقی و 11،36 عرض شمالی با قطع جاده ارتباطی سقز - بانه بر روی رودخانه چم خان از سر شاخه های چم سقز احداث می گردد.

اهداف طرح :

تأمین نیاز شرب دراز مدت شهر سقز به میزان 33 میلیون متر مكعب درسال

تأمین نیاز آبی  حدود 6000 هكتار اراضی كشاورزی منطقه

توسعه اقتصادی واشتغال زایی منطقه

ساختمان سد چراغ تا دی ماه 91 بیش از 84% پیشرفت فیزیکی دارد که وضعیت اعتباری آن به شرح زیر است. اجرای شبکه آبیاری و زهکشی آن نیز در سال 87 شروع شده و تا دی ماه 91 پیشرفت فیزیکی آن حدود 54% است.

مطالعه و احداث خط انتقال آب شرب سقز از سد چراغ ویس نیز از جمله مصوبات دور دوم سفر هیات محترم دولت به استان بوده که از سال 88 شروع شده و تیر ماه 91 بیش از 30% پیشرفت فیزیکی دارد.

 

 

احداث خط انتقال آب شرب شهر سقز از سد چراغ ویس:

این طرح با هدف تامین آب شرب دراز مدت شهر سقز به میزان 33 میلیون متر مکعب از محل سد چراغ ویس در سال 88 شروع شده و با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت برداشت آب از سد بوکان از اهمیت شایان توجهی برخوردار می باشد و به همین مورد تاکید ریاست محترم جمهوری در سفر به استان بوده است. عملیات آن شامل احداث خط انتفال به طول 24.5 کیلومتر از خروجی سد چراغ ویس تا شهر سقز است. اعتبار مصوب پروژه تاکنون به این شرح هزینه شده است.

سال 88 : مبلغ 1000 میلیارد ریال ( 50 میلیارد ریال وزارت نیرو – 20 میلیارد ریال استانی – 10 میلیارد ریال نهاد ریاست جمهوری – 10 میلیارد ریال ردیف سفر مقام معظم رهبری – 10 میلیارد ریال معاونت برنامه ریزی )

سال 89 : مبلغ 50 میلیارد ریال ( 35.5 میلیارد ریال استانی – 20 میلیارد ریال از محل سفر مقام معظم رهبری)

سال 90 : مبلغ 85.264 میلیارد ریال ( 40 میلیارد ریال سفر مقام معظم رهبری -  12.3 میایارد ریال تملک استانی – 10 میلیارد ریال خشکسالی -  10 میلیارد ریال ستاد حوادث – 12.964 میلیارد ریال بودجه عمومی)

پیشرفت فیزیکی كلی این پروژه 30% است.

 

احداث قطعه یک / ب محور میاندوآب – کرمانشاه ( کنار گذر سقز):

 این قطعه حد فاصل شهر بوکان تا انتهای کمربندی سقز را در بر گرفته و 37 کیلومتر طول دارد که 9.1 کیلومتر آن شامل کنار گذر سقز می شود. بر اساس برنامه زمان بندی کمر بندی سقز می بایستی در حال اتمام می بود در حالی که پیشرفت فیزیکی واقعی آن در حال حاضر 35.2 درصد و پیشرفت کلی این قطعه (37 کیلو متر) کمتر از 10 در صد است. به علت مشکلات اساسی پیش آمده با پیمانکار پروژه ( شرکت ورسک بتن ) عملیات عمرانی از پیشرفت مناسبی برخوردار نیست . عمده عملیات انجام گرفته شامل خاکبرداری و خاکریزی و احداث بخشی از ابنیه فنی بوده ولی هنوز عملیات اجرایی احداث پل بزرگ رودخانه سقز انجام نگرفته است. تا زمستان 91 مجموعا 35 میلیارد ریال هزینه شده است.

 

راه های روستایی شهرستان سقز:

 کل راه های روستایی شهرستان بیش از 960 کیلومتر است که در تیر ماه سال 91 حدود 28% از آن آسفالت است. این رقم حدود 5% از میانگین استانی پایین تر است.

به صورت کلی وضعیت راه های روستایی شهرستان سقز به شرح زیر است:

 

بیمارستان 160 تخت خوابی شهر سقز:

بیمارستان مذکور از مصوبات دور اول سفر ریاست محترم جمهوری به استان کردستان می باشد که در زمینی به مساحت31000 متر مربع ( به 47650 متر مربع اصلاح شد) احداث و عملیات عمرانی آن در سال 86 شروع شده است. مساحت زیر بنای آن 15830 متر مربع و 750 متر مربع ساختمان جانبی از جمله سرایداری، نگهبانی و پست برق می باشد ( کل زیر بنا 16490 متر مربع). سطح اشغال آن 7500 متر مربع است (6700 متر ساختمان اصلی و 750 متر مربع ساختمان های جانبی با سطح اشغال 27.1% ) که در چهار طبقه احداث خواهد شد. به علت وقفی بودن زمین و مشکلات بین دستگاه بهره بردار و اوقاف هنوز شهرداری پروانه ساختمانی آن را صادر ننموده است. عملیات احداث ابینه فنی و سازه ای آن تا ابتدای اردیبهشت 91 به اتمام رسیده و این قسمت دارای پبشرفت 100%  است. در تیر ماه 91 مشغول دیوار چینی و سفت کاری بوده پیشرفت کلی پروژه حدود 5 درصد است. مجموع پیشرفت فیزیکی آن در حال حاضر 33% است. (33.35=0.7*4.79+0.3*100) درصد. برآورد تقریبی پروژه از ابتدا تا بهره برداری بیش از 277677 میلیون ریال است که 233295 میلیون ریال آن برای ساخت و سایر هزینه ها شامل انشعابات، عوارض شهرداری و ... مبلغ 44382 میلیون ریال هزینه خواهد شد.

 

جدول اعتبارات بیمارستان 160 تخت خوابی سقز

 

 

 

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان سقز :

احداث این دانشکده از محل مصوبات سفر دور اول ریاست محترم جمهور بوده و دارای مجوز احداث از شورای گسترش آموزش عالی است. نقشه برداری از قریب به 540 هکتار اراضی ملی روستاهای کهریزه حومه و دوزخ دره توسط مسکن  و شهرسازی، واگذاری ساختمان نیمه تمام فرمانداری به دانشگاه کردستان و اختصاص مبلغ 3000 میلیون ریال از محل درآمد های نفتی و 2000 میلیون ریال از محل سفر مقام معظم رهبری اقداماتی است که در این خصوص انجام شده است. در پاییز 91 سند دو هکتار از اراضی ملی واقع در جنوب شهر سقز ( اراضی قریه کانی کبود) جهت احداث فاز اول آن به نام مسکن و شهرسازی صادر تا پس از اقدامات لازم به دانشگاه تحویل شود.

 

اعتبارات بنگاه های کوچک اقتصادی زود بازده و کار آفرین:

کل اعتبارات سهم شهرستان سقز از سال 85 مبلغ 187.6 میلیارد ریال می باشد.

تعداد طرح های عقد قرارداد شده از سوی بانک : 3259 طرح

مبلغ اعتبار طرح های عقد قرارداد شده: 587.5 میلیارد ریال

طرح های اشتغال زایی: 4416 طرح

 

پروژه گاز رسانی به شهر صاحب:

این پروژه در قالب بند 1 مصوبه 11600/42240  مورخ 88/1/24 دور دوم سفر ریاست محترم جمهوری به استان بدین شرح مورد تاکید قرار گرفته است :

« تسریع دراجرای خط انتقال تقویتی گاز 20 اینچ بیجار - دیواندره - سقز به نحوی که در نیمه دوم سال 89 به اتمام برسد» که کار مطالعاتی آن به پایان رسیده و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

مسکن مهر شهرستان سقز:

به شرح زیر در حال انجام است:

1-شهرک دانشگاه: در زمینی به مساحت 6 هکتار برای 816 نفر در قالب دو پروژه 646 واحدی و 170 واحدی.

2-  مهر کیان با مساحت 36 هکتار در منطقه جاده ملقرنی برای 1129 نفر در قالب 100 بلوک.

3-  مهر زاگرس با مساحت 7 هکتار در بلوار کردستان برای 848 نفر ی با زیر بنای نا خالص کل 80560 متر مربع که در 53 بلوک 5 طبقه احداث می شود و زیر بنای مفید آن نیز 59360 متر مربع است.

4- قرار داد احداث 1280 واحد در ما بقی زمین های موسوم به جاده ملقرنی ( فاز 2 ) نیز در حال انجام می باشد که در تیر ماه 91 عملیات خاکبرداری بخشی از آن به انجام رسیده است.

5- بیش از 2700 نفر خود مالک نیز جهت استفاده از تسهیلات بهسازی بافت های شهری و مسکن مهر به بانک معرفی شده که تاکنون بیش از 1700 واحد به بهره برداری رسیده اند.

 

 
 

احداث راه آهن شمال غرب به جنوب غرب کشور:

      این پروژه دربند 7 مصوبه 11551/42240 مورخ 88/1/24 دور دوم سفر ریاست محترم جمهور به استان با این عنوان مصوب شده است:

 « مطالعه و احداث ( اتصال ) راه آهن شمال غرب به جنوب غرب از مسیر استان کردستان پس از طی مراحل قانونی موضوع ماده 32 قانون برنامه چهارم توسعه » لازم به ذکر است که مکاتبات لازم جهت اجرایی و عملیاتی نمودن آن با دستگاه های مربوطه به انجام رسیده است.

 

احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر سقز:

      مطالعات اولیه احداث این تصفیه خانه با سیستم لاگون هوادهی با اختلاط کامل و با هدف حذف آلاینده های مختلف از سال 1363 شروع و در سال 1381 به اتمام رسید ( مطالعه خطوط اصلی آن در سال 1384 به اتمام رسید). این پروژه در زمینی به مساحت 32 هکتار در شرق شهر سقز برای افق سال 1400 با جمعیتی معادل 240000 نفر و ظرفیت تصفیه 44000 متر مکعب در روز طراحی شده است. با شروع عملیات اجرایی طرح از سال 1385 تاکنون با صرف مبلغی بالغ بر 110 میلیارد ریال بخش مایع آن دارای پیشرفت فیزیکی 99% و بخش لجن آن نیز در دوقسمت ابنیه با 80% پیشرفت فیزیکی و قسمت تجهیزات با 30% پیشرفت فیزیکی در حال انجام است. اعتبار سال 91 آن 5000 میلیون ریال است و تا دی ماه 50% تخصیص دارد.

 

سایر پروژه های مسکن شهرستان:

 

1-     بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:

      از سال 85 تا سال 89 تعداد 505 نفر متقاضی تعمیرات مسکن روستایی به از طرف بنیاد مسکن بانک معرفی شده اند.

      به صورت کلی از سال 84 تاابتدای سال 91 تعداد 3424 نفر جهت دریافت تسهیلات بهسازی مسکن روستایی به بانک های عامل معرفی شده اند که 3082 نفر منجر به عقد قرار دادشده و 2754 نفر شروع به کار نموده اند . تعداد 2518 نفر نیز پیایانکار دریافت نموده اند.

پروژه 32 واحدی انصار واقع در روستای کهریزه حومه به بهره برداری رسیده و به متقاضیان واگذاز شده است.

مسکن شهری پروژه 64 واحدی پردیس در نشمیلان به اتمام رسیده و به بهره برداری رسیده است.

پروژه 90 ورحدی شفق در شهرک دانشگاه دارای 90 درصد پیشرفت فیزیکی می باشد.

پروژه 102 واحدی ولایت از مصوبات سفر مقام معظم رهبری دراری 75 درصد پیشرفت فیزیکی می باشد.

      در خصوص مسکن مهر صاحب تا ابتدای سال 91 از 139 نفر متقاضی ثبت نام به عمل آمده که تعداد 131 نفر به بانک معرفی شده و 116 مورد نیز موفق به عقد قرار داد شده اند . 114 نفر شروع به کار نموده 101 مورد در مرحله اتمام فونداسیون ، 99مورد در مرحله سفت کاری ، 94 مورد در مرحله نازک کاری و 92 نفر نیز پایانکار دریافت نموده اند.

 

 2- کمیته امداد امام (ره):

      در سال های 88 و 89 تعداد 44 واحد ار مصوبات سفر مقام معظم رهبری و 18 واحد از مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری به بهره برداری رسیده است . در سال جاری 50 واحد از مصوبات سفر مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در محله نشمیلان دارای پیشرفت بیش از 100 در صد هستند که از این تعداد 43 واحد از مصوبات سفر رهبری و 7 واحد از مصوبات ریاست مجهوری است و به بهره برداری رسیده اند.

 

3- بهزیستی سقز:

5 واحد مسکونی از مصوبات سفر دور اول ریاست محترم جمهوری در روستای کهریزه به مدد جویان تحت پوشش بهزیستی واگذار شده است.

10 واحد شهری و 5 واحد روستایی ( مجموعا 15 واحد) از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به واجدین واگذار شده است .

در حال حاضر نیز 22 واحد مسکن مهر جهت مدد جویان تحت پوشش بهزیستی از محل اعتبارات سفر دوم سفر هیات محترم دولت در حال واگذاری به متقاضیان می باشد.