پروژه های عمرانی

پروژه سد چراغ ویس

موقعیت جغرافیایی شهر سقز به گونه ای است كه در فصل پائیز و زمستان دارای بارش زیادی به صورت برف و باران است ولی در فصل تابستان دارای هوای گرم و خشك میباشد به گونه ای كه آب رودخانه در این فصل به میزان زیادی كاهش می یابد و در اكثر موارد قطع میشود اجرای این طرح باعث خواهد شد كه از هدر رفتن روان آبهای منطقه كه نهایتاْ وارد دریاچه ارومیه میگردد و به آب شور تبدیل شود ، جلوگیری گردد . این پروژه هم چنین منجر به تقویت بخش كشاورزی ، تبدیل زمین های دیم به آبی و همچنین تامین آب شرب مردم خواهد شد .

موقعیت سد چراغ ویس :

سد چراغ ویس بر روی رودخانه چم خان در 17 كیلومتری جنوب غربی شهر سقز ساخته خواهد شد .

اهداف :
 • تامین آب شرب مورد نیاز شهر سقز در دراز مدت به میزان 33 میلیون مترمكعب در سال
 • تامین آب شرب مورد نیاز شهر بانه در دراز مدت به میزان 10 میلیون مترمكعب در سال
 • تامین آب مورد نیاز اراضی كشاورزی منطقه در حدود 6000 هكتار
 • توسعه اقتصاد منطقه
مشخصات سد :
تراز نرمال آب 2/1588(متر از سطح دریا)
ارتفاع سد 65 متر
طول تاج 296 متر
عرض تاج 10 متر
نوع سرریز اوجی ازاد
طول تاج سرریز 45 متر
طول تونل انحراف 297 متر
قطر تونل انحراف 5/4 متر
حجم كل مخزن 5/73 میلیون متر مكعب
حجم غیرفعال مخزن 5 میلیون متر مكعب
سطح حوزه 363 كیلومترمربع
متوسط بارندگی 687 میلیمتر
متوسط آورد سالانه رودخانه 180 میلیون متر مكعب
جاده جایگزین 792/6 كیلومتر
عرض سواره رو جاده اصلی درجه 1 30/7 متر
شانه آسفالت جاده اصلی درجه 1 80/1 متر
شانه خاكی جاده اصلی درجه 1 35 سانتیمتر
طول تونل انحرافی 300 متر
ضخامت 20 متر اول و آخر لاینینگ 60 سانتیمتر
مابقی ضخامت لاینینگ 30 سانتیمتر
آخرین فعالیت :

زمین محدوده مخزن و حریم جاده كاملاْ برداشت شده است كه كارشناسان منابع طبیعی نیز حضور داشته اند

بالا

پروژه زیرگذر چهارراه آزادگان

این طرح به منظور كاهش ترافیك در سطح شهر و علی الخصوص چهارراه آزادگان كه یكی از مراكز اصلی عبور و مرور در سطح شهر میباشد اجرا شده است كه شروع عملیات آن در آبان ماه سال 83 انجام گرفته و به دلیل مواجه شدن با فصل سرما ، تكمیل آن به فصل بهار موكول شده است . تنها بدنه اصلی زیرگذر كه شامل پل و زیرسازی بستر و دیوار چینی است ، انجام گرفته و هنوز كنارگذرهای آن ایجاد نگردیده است . اجرای این طرح با توجه به افزایش جمعیت و وسائط نقلیه تاثیر مهمی در پیشرفت حمل و نقل شهری و زیباسازی نمای شهرمان خواهد داشت .

بالا

پروژه تصفیه خانه فاضلاب

از آنجائیكه رودخانه سقز مستقیماْ وارد سد شهید كاظمی میگردد كه خود یكی از منابع تامین آب شرب شهر سقز است احداث این تصفیه خانه جهت جلوگیری از وارد شدن فاضلاب شهری و آلوده نمودن رودخانه امری ضروری میباشد كه در حال حاضر اسكلت اصلی این پروژه اجرا شده و در آینده ای نزدیك به بهره برداری میرسد .

بالا

پروژه تامین آب كشاورزی روستای كانعمت

تاریخچه طرح :

مطالعات طرح در سال 1382 توسط مهندسین مشاور آبراه پژوهان غرب آغاز گردید و در سال 1383 به پایان رسید و عملیات اجرایی پروژه توسط شركت سهندراد غرب واگذار گردید .

موقعیت جغرافیایی :
 • ارتفاع از سطح دریا 1700 متر
 • عرض جغرافیایی : 35 درجه و 52 دقیقه شمالی
 • طول جغرافیایی : 46 درجه و 24 دقیقه شرقی
محل اجرای پروژه :

درمنطقه سرشیو از توابع شهرستان سقز میباشد كه توسط ارتفاعات بلند از منطقه سرشیو مریوان جدا میگردد .

سیمای طرح :

احداث آبگیر، ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و برداشت 50 لیتر از آب رودخانه چغاتوچای و انتقال آن به یك واحد استخر 300 متر مكعبی و آبیاری 50 هكتار از اراضی دیم منطقه بوسیله احداث بال برگشتی و حوضچه شیرآلات

اهداف :

برداشت 50 لیتر در ثاینه از آب رودخانه چغاتوچای جهت آبیاری 50 هكتار از اراضی مورد نظر در محدوده طرح (دشت مر) و تبدیل 50 هكتار از اراضی این دشت از دیم به آبی میباشد .

مشخصات فنی :
 • احداث آبگیر به طول 30 متر و حوضچه مكش
 • ایستگاه پمپاژ به مساحت 55 م.م به صورت اسكلت فلزی و احداث دیوار حائلی سنگی دور تا دور
 • فضای ایستگاه پمپاژ
 • نصب دو دستگاه الكتروپمپ فشار قوی به قدرت 45 كیلو وات
 • احداث خط رفت فولادی به قطر 250 میلیمتر به طول 756 متر
 • خط برگشت پلی اتیلن به قطر 200 میلیمتر و طول 2000 متر
اثرات اقتصادی و اجتماعی :

توسعه 50 هكتار از اراضی منطقه ، افزایش محصولات كشاورزی ، بهبود وضع مالی كشاورزان و جلوگیری از مهاجرت به شهرها

بالا

پروژه تامین آب كشاورزی روستای قاقل آباد

تاریخچه طرح :

مطالعات این پروژه توسط مهندسین مشاور آبراه پژوهان غرب در سال 1382 آغاز و در سال 1383 به پایان رسید . اجرای عملیات طی یك قرارداد 6 ماهه به شركت هلامه واگذار شد .

موقعیت جغرافیایی :
 • فاصله از سنندج 190 كیلومتر
 • طول جغرافیایی 46 درجه و 3 دقیقه شرقی
 • عرض جغرافیایی 46 درجه و 26 دقیقه شمالی
سیمای طرح :

ایستگاه پمپاژ روستای قاقل آباد به منظور آبیاری اراضی كشاورزی دیم واقع در ارتفاعات بالادست روستای مذكور احداث خواهد شد كه پس از برداشت آب از رودخانه از طریق خط انتقال به استخر ذخیره پمپاژ گردیده و سپس به طریق ثقلی به حوضچه های مقسم هدایت میگردد بدین طریق آب مورد نیاز اراضی كشاورزی (با دبی حداكثر 230 L/S و حداقل 70 L/S) تامین گردد .

مشخصات فنی :

ایستگاه پمپاژ در حاشیه سیلابی رودخانه احداث میگردد كه با استفاده از كرسی چینی رقوم ارتفاعی تراز 00+0 نقشه ها به 5/410 منطبق میگردد و سیستم آبگیر آن از یك رشته كول تشكیل یافته است . ابعاد كول 2/1 * 5/1 بصورت تخم مرغی و به طول 80 متر میباشد كه در عمق 4 متری زیر بستر رودخانه (فاصله بین سقف كول تازیر بستر رودخانه) احداث میگردد كه پس از طی 80 متر طول كه به باكسهای بتنی درجا متصل میگردد كه طول احداث آنها تا حوضچه مكش ایستگاه پمپاژ 72 متر میباشد . جهت استفاده از این جریان آب مستقیم رودخانه 2 متر شافت عمودی در بستر رودخانه پیش بینی شده كه از یك متر زیر بستر رودخانه تا روی كول احداث میگردد . حاشیه كول و باكس بتنی با مصالح فیلتر دانه بندی شده پر میگردد . منتهی الیه باكس به حوضچه آبگیر ایستگاه ختم میگردد به نحوی كه قابلیت نصب چهار دستگاه پمپ توربینی 12 مترمربع را دارد . پمپهای توربینی بوسیله شافت و غلاف به طول 12 متر به الكتروموتور عمودی متصل میگردد .

اثرات اقتصادی و اجتماعی :

روستای گردیگلان بالغ بر 1000 نفر جمعیت داشته، وجود كشاورزی دیم در منطقه و غیر اقتصادی بودن این امر موجب كوچ جوانان روستا به شهرهای اطراف و علی الخصوص بوكان به منظور یافتن كار و تامین معاش گردیده است . افزایش سطح زیر كشت آبی منطقه و ایجاد اشتغال و درآمدزا بودن آن قطعا به طور مستقیم و غیر مستقیم در جهت بهبود وضعیت اجتماعی روستا موثر خواهد بود . با توجه به تبدیل اراضی از دیم به آبی و الگوی كشت معرفی شده میزان اشتغال زائی در هكتار را نسبت به وضعیت قبلی یك نفر افزایش میدهد .

بالا