بازارچه مرزي سيف

 بازارچه مرزی سیف سقز :

هدف از ایجاد بازارچه های مرزی اشتغال زایی به عنوان مهمترین هدف ، جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان، جلوگیری از تجارت غیرقانونی ساكنان مناطق مرزی، جلوگیری از سوءاستفاده شبكه‌های قاچاق از افراد بومی برای حمل و نقل كالا و ... میباشد.

بازارچه های مرزی تا حدودی علاوه بر سرعت بخشیدن به تجارت درامر صادرات غیرنفتی،‌در رشد و شكوفایی و توسعه اقتصادی منطقه نیز مفید بوده و كمك بزرگی در اشتغال زایی هر منطقه دارد و علاوه بر اشتغال مستقیم تعداد زیادی از مردم منطقه اطراف بازارچه ها، موجبات اشتغال غیرمستقیم عده زیادی از ساكنان منطقه را نیز در ارتباط با حمل و نقل و تهیه كالاهای صادراتی فراهم می آورد .

از مزایای ایجاد بازارچه های مرزی میتوان به موارد زیر به طور اجمالی اشاره نمود :

 • ایجاد اشتغال در مناطق مرزی
 • گردش نقدینگی
 • جریان داد و ستد تجاری
 • تامین امنیت اقتصادی
 • ایجاد امنیت سیاسی مرزهای زمینی
 • ایجاد امنیت اجتماعی
 • افزایش تولید
 • افزایش سرمایه گذاری محلی و خارجی

بازارچه مرزی سیف سقز :

بازارچه سیف سقز محوطه ای است واقع در كیلومتر 60 جاده سقز - مریوان كه از سال 1377 فعالیت خود را در زمینه صادرات و واردات شروع نموده است . این بازارچه در نقطه صفر مرزی كه از طرف ایران به روستای بسطام و آخرین روستای منتهی به آن از طرف عراق "میشیاو" میباشد كه به آن منطقه از طرف كشور عراق "دره شیلیر" گفته میشود . فاصله آن تا اولین شهر عراق (پینجوین) تقریباْ 50 كیلومتر است .

در این بازارچه میتوان در كلیه زمینه های اقتصادی مربوط به صادرات و واردات بغیر از ترانزیت فعالیت نمود .

احداث این بازارچه یكی از مهمترین اقدامات برای ایجاد اشتغال در منطقه طی سالهای اخیر بوده است و علیرغم كمبودها و محدودیت های فراوان رفاهی و خدماتی روند گسترش مبادلات در این بازارچه و استقابل تجار و پیله وران بسیار قابل توجه است .

تعداد پلیه وران :

برای تعداد 170 نفر كارت پیله وری صادر شده  كه تعداد 25 كارت دارای اعتبار و 10 نفر مشغول فعالیت می باشند .

اقلام وارداتی و صادراتی :

اقلام  صادراتی به نسبت فصل متغیر است اما معمولا اجاق گاز، كاشی و سرامیك، سیلندر گاز ، وسایل آتش نشانی ، بشكه خالی فلزی ، جوجه یك روزه ، سیب درختی ، بلغور ذرت ، سیب زمینی ، پیاز خوراكی،شیلنگ آب ، عسل طبیعی ، تخمه آفتاب گردان ، دنبه گوسفندی . واردات نیز شامل ضایعات پلاستیك ، خاك كوره ، تفاله آلومنیوم

 

مشكلات خاص بازارچه سیف سقز :

 • نداشتن جاده دسترسی مناسب به بازارچه خصوصاْ از طرف مرز عراق كه در صورت ترمیم وبازسازی آن بازارچه دارای رونق بسیار خواهد بود و بستر مناسب جهت صادرات كالاهای  استانهای آذربایجان شرقی و غربی و كردستان خواهد بود .
 • نبود شركت حمل و نقل رسمی و مناسب از سوی كشور عراق
 • فعالیت كامیونهای  مستهلك كمك دار از سوی كشور عراق بدلیل جاده دسترسی نامناسب  كه این امر جوابگو صادارات كالاهای  ایرانی نمی باشد .

وضعیت عمران بازارچه :

بازارچه سیف در زمینی به مساحت یك هكتار قرار دارد گرچه در اجرای طرح تیپ عمران و توسعه بازارچه ها ،‌ نیازهای بازارچه سیف نیز دیده شده است و سامان دهی آن جزو اولویت های برنامه متولیان امر میباشد . در حال حاضر وضعیت عمرانی بازارچه بسیار نامناسب است وكار قابل توجهی كه بتواند در راستای توسعه بازارچه باشد انجام نشده است .

جهت توسعه بازارچه و تقویت مبادلات مرزی از این كانال اقدامات عمرانی آماده سازی و طراحی عرصه عمومی بازارچه - احداث سایت اداری - انبار و بارانداز - نمازخانه و افزایش سرویس های بهداشتی موجود و مهمتر از همه مرمت و بازسازی جاده اصلی دسترسی ، همكاری و هماهنگی كشور همسایه برای بهسازی 10 كیلومتر جاده در آن سوی مرز از اهم نیازهای عمرانی بازارچه سیف سقز میباشد .

پیشنهادات برای توسعه مبادلات مرزی و حدف معضل قاچاق :

 • شناسایی اقلام عمده مورد نیاز منطقه و ایجاد تسهیلات مناسب برای واردات كنترل شده این اقلام ؛این تسهیلات میتواند شامل كاهش تعرفه های گمركی - حذف مقررات دست و پاگیر اداری خصوصا در سیستم گمرك - تقویت هرچه بیشتر بازارچه های مرزی اعم از توسعه عمرانی بازارچه ها - تشویق تجار و پیله وران و اهالی مرزنشین برای فعالیت و انعطاف در سیستم اداری حاكم بر بازارچه ها
 • برقراری تعامل دائمی با طرف های عراقی و حذف نگاه امنیتی از مبادلات مرزی و ترددهای مرزی تجار و پیله وران در منطقه
 • برگزاری مداوم جلسات مشترك با طرف های عراقی به منظور بررسی و شناخت در رفع مشكلات
 • تقویت همه جانبه بازارچه های مرزی ازطرف همه دستگاههای ذیربط به اعمال قوانین و مقررات تسهیل شده و جلوگیری از اعمال سلیقه - ایجاد اعتماد در بین فعالین اقتصادی و بازرگانی منطقه مبنی بر ثبات مقررات و همكاری سیستماتیك دستگاههای متولی

تعاونیهای مرزنشینی شهرستان سقز :

تعاونیهای مرزنشینی با هدف تامین نیاز ساكنان مناطق مرزی تشكیل شده اند . گرچه تعاونیهای مرزنشین كشور دارای چندین دهه فعالیت هستند اما در استان كردستان تاریخچه تعاونیهای مرزنشین به سال 1378 برمیگردد و فقط چند سال است كه تامین نیاز مرزنشینان از طریق شركتهای تعاونی تجربه میشود .

در شهرستان سقز 3 تعاونی مرزنشین به شرح زیر به ثبت رسیده است :

 • تعاونی 1043 مرزنشینان مركزی
 • تعاونی 1274 مرزنشینان سرتون
 • تعاونی 1371 مرزنشینان زیویه